Telo Pabla Nerude ekshumirano je u aprilu da bi se utrvrdili da li je pre četiri decenije umro od raka, kakva je bila zvanična verzija, ili ga je otrovao režim Augusta Pinočea čiji je bio žestoki protivnik.
Među onima koji su sumnjali u zvanično objavljen uzrok smrti bio je i bivši šofer čileanskog pesnika koji je tvrdio da je Pinočeov režim iskoristio Nerudovu bolest i da mu je u stomak injekcijom ubrizgan otrov u bolnici "Santa Marija" u Santjagu, podsetile su agencije.
Neruda je umro 12 dana posle vojnog puča, 11. septembra 1973, u kome je zbačen socijalistički predsednik Salvador Aljende i na vlast doveden general Pinoče.
Zvaničnici su 2011. počeli da razmatraju mogućnost da su ga otrovali agenti Pinočeovog režima, kao što je tvrdio Nerudin vozač.
Neruda je 1971. dobio Nobelovu nagradu za književnost, a najpoznatiji je po ljubavnim pesmama i epskoj poemi o južnoameričkoj istoriji i njenom narodu.
Čileansko pravosuđe je dalo zeleno svetlo za istragu u junu 2011. posle žalbe koju je uložila čileanska Komunistička partija, čiji je Neruda bio član.
Osim optužbi njegovog vozača, u zvaničnoj žalbi su navedena svedočenja očevidaca koji tvrde da je Neruda bio potpuno zdrav do dana pred smrt i da nije imao simptome uznapredovalog raka.
U Nerudinoj umrlici piše da je preminuo usled komplikacija izazvanih metastazama raka prostate. Nerudina porodica i zvanična fondacija koja upravlja njegovom zaostavštinom prihvatile su zvanični uzrok smrti i 2011. su naveli da smatraju da nema dokaza da je ubijen.
Nerudin nećak Rodolfo Rejes je rekao da oni samo hoće da saznaju istinu.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina