Ban Ki Mun kao prvi generalni sekretar UN koji je došao u Aušvic da oda poštu žrtvama, obišao je u pratnji jednog od preživelih logoraša Marijana Turskog centralnu izložbu kao i paviljon broj 5 u kojem su eksponati-dokazi nacističkih zločina: kosa logoraša, dečija odelca ili novčanici sa imenima pobijenih vlasnika.

U nacionalnom izraelskom paviljonu broj 27 generalni sekretar UN pregledao je i Knjigu imena - spisak 4,2 miliona Jevreja ubijenih u holokaustu čiji je identitet do sada uspeo da potvrdi Institut sećanja na mučenike i heroje holokausta Jad Vašem iz Jerusalima.

Ban Ki Mun koji u Poljskoj boravi povodom klimatskog samita u Varšavi tokom obilaska kompleksa logora Aušvic Birkenau sreo se i sa bivšim glavnim rabinom Izraela Meireom Lauom koji je kao dete preživeo holokaust.Nemački nacisti izgradili su logor Aušvic prvobitno kao logor za Poljake, ali dve godine kasnije postao je deo Hitlerovog monstruoznog "konačnog rešenja" za evropske Jevreje - likvidaciju miliona ljudi u gasnim komorama koncentracionih logora.

U samom Aušvicu su tokom rata do oslobođenja u januaru 1945. Godine nacisti pobili najmanje 1,1 milion ljudi, mahom Jevreja ali i Poljaka, sovjetskih vojnih zarobljenika i pripadnika drugih naroda Evrope.

Od 1947. godine teren nekadašnjih logora Aušvic I i Aušvic-Birkenau je državni muzej koji je prošle godine obišlo više od 1,4 miliona ljudi.