U parlamentu za novu vladu glasalo je 346 poslanika, a 191 je bio protiv, što znači da je 60 odsto poslanika i senatora bilo za novu vladu.

Predsednik Basasku, i pored ove ubedljive većine, večeras još nije potpisao dekrete o postavljenju novih ministaraei nije ih pozvao da polože zakletvu, kako je to ustavom predviđeno.

Ponta se večeras na svoj zahtev sastao sa Baseskuom, koji je posle sastanka rekao  da bi premijer trebalo da se ponovo obrati parlamentu sa novim programom vlade i da će posle toga primiti zakletvu novih ministara, jer on "želi da sve bude jasno i verodostojno".

Basesku je poslednjih dana govorio o nekim "mogućim" komplikacijama koje bi trebalo da reši Ustavni sud i o mogućnosti da se neke partije obrate Ustavnom sudu jer Ponta nema novi program vlade.

Predstavnici jedne male parlamentarne stranke koju Basesku podržava, danas su izjavili da su sakupili dovoljno potpisa poslanika da mogu da se obrate Ustavnom sudu protiv nove Pontine vlade.

Ponta je danas u parlamentu jasno govorio o programu vlade, istom programu koji je prihvaćen u decembru 2012. godine i prema tom će programu vlada raditi do 2016. godine, kada bi trebalo da budu održani parlamentarni izbori.

Premijer je danas u parlamentu rekao da je za njegovu vladu najvažnije da osigura stabilnost u zemlji, ekonomski i socijalni razvoj, donese mere za privlačenje stranog kapitala i sredstava iz evropskih fondova, kao i rešavanje problema u zdravstvu i prosveti.

Nova vlada Viktora Ponte formirana je posle nedavnog raspada vladajuće koalicije socijaldemokrata i liberala, koji su pre nekoliko dana povukli svoje ministre iz vlade i ušli u opoziciju.

Premijer Ponta je sastavio vladu sa ministrima njegove Socijaldemokratske partije (PSD), sa Mađarskim demokratskim savetom (UDMR), Konzervativnom partijom (PC) i značajnim brojem mladih tehnokrata u nekim od ključnim ministarstvima.

Premijerova PSD u parlamentu ima većinu, ali ne komotnu, pa ga podržavaju Mađari, osamnaest poslanika nacionalnih manjina koji su i danas glasali za novu Pontinu vladu, a podržali su ga i pojedini poslanici liberala iako je njihov predsednik Krin Antonesku odlučio da se glasa protiv nove vlade.