Zbog toga su, kako je rekao, SAD i evropski partneri spremni da Rusiji "nametnu dodatne troškove" zbog njenog delovanja, saopštila je u nedelju Bela kuća.

Kremlj je prethodno saopštio da su se Obama i Putin u telefonskom razgovoru dogovorili da zajedno pokušaju da stabilizuju situaciju u Ukrajini.

Bela kuća je međutim saopštila da je Obama poručio da SAD i međunarodna zajednica nikada neće priznati referendum na Krimu koji, kako se navodi, "krši ukrajinski ustav" i koji je "održan pod prinudom ruske vojne intervencije".

"On je naglasio da su ruske akcije prekršile suverenitet i teritorijalni integritet Ukrajine, i da smo, u koordinaciji s našim evropskim partnerima, spremni da nametnemo dodatne troškove Rusiji zbog njenog delovanja", navodi se u saopštenju.

Obama je, dodaje se, naglasio da postoji "jasan put za rešenje te krize - diplomatski, na način koji odgovara i intersima Rusije i naroda Ukrajine".

Američki predsednik je rekao da ukrajinska vlada nastavlja da preduzima korake za popuštanje krize, posebno pripremom za izbore na proleće i ustavnih reformi. On je zatražio podršku Rusije za hitno razmeštanje međunarodnih posmatrača za sprečavanje nasilja u Ukrajini.

Obama je naveo i da nema diplomatskog rešenja krize dok ruske vojne snage nastavljaju upade u ukrajinsku teritoriju.

Dodao je da je državni sekretar Džon Keri i dalje spreman da sarađuje s ruskim ministrom spoljnih poslova Sergejom Lavrovom i ukrajinskom vladom u traganju za diplomatskim rešenjem krize.

I visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton je izjavila sda EU neće priznati rezultate takozvanog referenduma na Krimu.

Nećemo priznati rezultate takozvanog referenduma na Krimu" , rekla je Ešton novinarima uoči današnjeg zasedanja saveta za spoljne poslove EU u Briselu na kome će se odlučivati o sankcijama prema Rusiji.

Ona je istakla da će EU danas poslati "jasan signal Rusiji" da mora da poštuje međunarodno pravo i uspostavi dijalog sa vlastima u Kijevu.

Ministri spoljnih poslova 27 članica EU će danas razmatrati spisak kaznenih mera prema pojedincima koji su odgovorni za pokušaj secesije Krima od Ukrajine, koji je u EU jednodušno ocenjen kao suprotan međunarodnom pravu.

Sankcije, koje obuhvataju zabranu izdavanja viza i zamrzavanje imovine će, kako je ranije najavljeno, biti usmerene prema funkcionerima krimskih vlasti koji su učestvovali u raspisivanju referenduma o pripajanju Rusiji, kao i prema osobama iz najbližeg okruženja ruskog predsednika Vladimira Putina.

Na pitanje ko će se sve naći na evropskoj crnoj listi Ešton je kratko odgovorila: "Moraćete da sačekate da vidite."