Otkriće je ostvareno uz pomoć svemirske sonde Kasini, zajedničke letelice Evrope i NASA, koja iz orbite osmatra Saturn i njegove prstenove, pošto je pre 17 godina lansirana iz Kejp Kanaverala u američkoj saveznoj državi Floridi.

Okean vode, dubok 40 kilometara, a površine od gotovo 128.000 kvadratnih kilometara, nalazi se pod kilometrima leda na južnom polu Enseladusa, a moguće je da se prostire još šire.

Da je taj okean na planeti Zemlji, zauzimao bi površinu od Južnog pola do Novog Zelanda.

Zastareli instrumenti svemirske sonde Kasini ne mogu otkriti da li u okeanu postoje ikakvi oblici života, te bi za taj zadatak trebalo poslati novu sondu.

Po rečima planetologa sa univerziteta Kornel, DŽonatana Lunina, koji učestvuje u istraživanju, najnovije otkriće znači da je unutrašnjost Enseladusa "veoma privlačno potencijalno mesto za potragu za živim bićima".

Sonda Kasini je još 2005. otkrila pramenove gasa koji izbijaju iz pukotina na polu Enceladusa. Naucnici su od tada pretpostavljali da bi to mogli biti mlazovi pare slane vode i kristala leda iz podzemnog okeana, s lakim organskim molekulima nalik metanu. Oni su u četvrtak potvrdili to otkriće - piše časopis "Sajens."

Postoje podaci da i Titan - najveći od nekoliko desetina Saturnovih meseca, ima okean, a na to ukazuju i podaci o tri Jupiterova meseca.

Sonda Kasini bi u orbiti Saturna trebalo da potraje do 2017. godine i da do tada još triput obleti tu daleku planetu Sunčevog sistema, prikupljajući o njoj podatke koje radio-vezom šalje na Zemlju.