Veruje se da je ovo prvi put da je jedan američki zvaničnik Kerijevog ranga upotrebio termin "aparthejd" u kontekstu Izraela, iako samo kao upozorenje za budućnost, prenosi danas britanski list "Gardijan" (The Guardian).

Očito pokazujući duboku isfrustriranost gotovo izvesnom propašću trenutne devetomesečne runde mirovnih pregovora, koja bi trebalo da bude okončana sutra, Keri je okrivio obe strane za odsustvo napretka i rekao da bi neuspeh mogao da dovede do ponovnog palestinskog nasilja nad izraelskim građanima.

Keri je primedbe izneo u petak na sastanku Trilateralne komisije, nevladine organizacije eksperata i zvaničnika iz SAD, Zapadne Evrope, Rusije i Japana, navodi londonski dnevnik.

Američki državni sekretar je, takođe, nagovestio da bi promena izraelskog ili palestinskog rukovodstva mogla da donese povoljnije uslove za mir i konačan, dugo odlagan sporazum o obliku palestinske države.

Kerijeve opaske predstavljaju značajnu promenu, pošto su američki zvaničnici uvek izbegavali reč "aparthejd" kada su govorili o izraelskoj politici, konstatuje "Gardijan".

Kada je bivši predsednik Džimi Karter upotrebio taj termin u naslovu svoje knjige izdate 2006. godine "Palestina: Mir ili aparthejd", to je izazvalo burne rasprave.

Kerijev komentar odražava slična upozorenja, koja su Izraelu uputile zapadne diplomate, da bi neuspeh mirovnih pregovora mogao da dovede do sve veće izolovanosti te zemlje.

Izraelska vlada obustavila je u četvrtak mirovne pregovore sa Palestincima kao odgovor na sporazum o pomirenju Palestinske oslobodilačke organizacije predsednika Mahmuda Abasa sa islamističkim pokretom Hamas.

Visoki palestinski zvaničnik Saeb Erakat je nakon toga kazao da Palestinci razmatraju "sve opcije" kao odgovor na odluku Izrela da obustavi mirovne pregovore i kazni Palestinsku upravu zbog sporazuma o pomirenju sa Hamasom.