Demonstranti su nosili veliki transparent "Vratite nam devojčice", slogan koji kruži celim svetom nakon što je islamistička grupa Boko Haram otela 276 devojčica iz jedne srednje škole. Ukupno 53 su uspele da pobegnu a 223 su i dalje u zatočeništvu.

Na skupu su dominirale žene među kojima su bile Karla Bruni-Sarkozi, Valeri Trirvajler, Džejn Birkin, Lin Reno i bivša ministarka Jasmina Bengigi.

Istim povodom je pre tri dana prva dama SAD Mišel Obama održala u Beloj kući konferenciju za novinare na kojoj je osudila otmicu i držala transparent "Bring back our girls!".

Boko Haram juče je objavio novi video snimak na kojem se vidi oko 130 devojčica, a šef grupe Abudakar Šekau rekao je da će devojčice, od kojih su neke na silu postale muslimanke, biti oslobođenje ako nigerijske vlasti puste na slobodu uhapšene ekstremiste.

Abudakar zapretio je da će u protivnom devojke biti prodate kao robove. Nigerijske vlasti su odmah odbacile njegov zahtev.

Devojčice koje su se videle na video snimku Boko Harama identifikovane su kao učenice škole u Čiboku koju su 14. aprila napali ekstremisti, izjavio je danas guverner severoistočne nigerijske države Borno.

"Sve devojčice sa video snimka su identifikovane kao učenice državne srednje škole za devojčice, Čibok", rekao je guverner Kašim Šetima.

Šetima je to kazao obraćajući se demonstrantima koji su se okupili ispred njegove kuće u prestonici Abudži. Demonstranti već danima marširaju zahtevajući oslobađanje devojčica.

Nigerijski predsednik Džonatan Gudlak zatražio je danas od Parlamenta da za šest meseci produži vanredno stanje na severoistoku Nigerije zbog pobune Boko harama.

U pismu upućenom Senatu, predsednik je zatražio da bude produženo vanredno stanje u državama Adamava, Borno i Jobe, koje je uvedeno od maja 2013. godine, a ističe 14. maja.

Specijalne mere podrazumijevaju raspoređivanje vojnika u regionu i povremeno ometanje mreže mobilne telefonije kako bi pripadnici grupe Boko harama bili sprečeni da planiraju nove napade.

Nigerijska vojska, koja je u maju 2013. godine pokrenula veliku ofanzivu, smatrala je da je ova intervencija bila uspešna i da su islamisti proterani van većih gradova na severoistoku zemlje.

Međutim, napadi su nastavljeni, a posebno u državi Borno, koje je postalo uporište islamističke grupe, prenosi AFP.

Procenjuje se da je u nasilju za koje je odgovorna ova grupa od početka godine poginulo oko 2.000 ljudi.

Timovi Velike Britanije i SAD već pomažu Nigeriji na terenu, a na putu za tu zemlju je i izraelski tim za borbu protiv terorizma.

Od sinoć američki avioni nadleću nigerijsku teritoriju u potrazi za otetim devojkama.