Takođe, Vatikan bi trebalo da uspostavi sopstveni, nezavisni mehanizam za žalbe, kaže se u dopisu koji se po drugi put ove godine kritikuje način na koji Katolička crkva postupa u vezi sa svešteničkim seksualnim zloupotrebama maloletnika, prenosi Rojters.

Žrtve optužuju Vatikan da još uvek štiti počinioce takvih dela i prikriva seksualna krivična dela, ne kažnjavajući izvršioce i ne obezbeđujući adekvatne naknade oštećenima.

Komitet ističe kako Vatikan treba da nadžire svoje sveštenstvo i da "zaustavi i sankciniše" ponašanje kojim se krši sporazum UN protiv mučenja i drugih surovih, nehumanih ili degradirajućih tretmana, poznat pod skraćenicom CAT. Komitet odbacuje stav Svete stolice kako njena jurisdikcija obuhvata samo teritoriju vatikanske države.

Svaki sveštenik osumnjičen da je počinio seksualnu zloupotrebu bi trebalo da odmah bude suspendovan dok traje istraga, a ne prebacivan u drugu dijecezu kako bi izbegao kaznu.

Osim toga, insistira se da bi optužbe koje prime zvaničnici Vatikana protiv pojedinih sveštenika trebalo da budu dostavljene nadležnim civilnim vlastima kako bi se olakšala njihova istraga.

Specijalno se navodi slučaj indijskog sveštenika Džozefa Džajapola, koji je svojevremeno optužen za seksualnu zloupotrebu počinjenu u američkoj saveznoj državi Minesoti, da bi se potom vratio u Indiju.

Takođe se poziva Vatikan da omogući krivično gonjenje poljskog nadbiskupa Jozef Vesolovskog ili da ga izruči Dominikanskoj Republici. Vesolovski je prošlog avgusta pozvan da se vrati u Vatikan, a mesec dana kasnije Sveta stolica je objavila kako će sarađivati s vlastima u istrazi njegovog navodnog pedofilskog ponašanja.

Komitet ističe i to kako se mnoge žrtve žale da nisu uspele da dobiju obeštećenje, kao i slučaj da su četiri katolička reda, koja su vodila ozloglašene Magdalenine perionice u Irskoj, odbila da učestvuju u fondu za obeštećenje žrtava - uglavnom mladih žena, koje su vanbračno rodile, nakon čega im je dete bilo oduzete, a one naterane da pod ropskim uslovima rade u rečenim perionicama.

U saopštenju Svete stolice se ističe kako su navedene primedbe  primljene k znanju i kako će preporuke Komiteta UN protiv mučenja biti ozbiljno razmotrene.