Zauzimanje tih prelaza usledilo je pošto su ekstremisti iz organizacije Islamska država Iraka i Levanta zauzeli u petak gradove Kaim, Ravah, Anah i Rutba u provinciji Anbar u kojoj dominiraju suniti i u kojoj ta organizacija od januara drži grad Faludža i delove Ramade.

Zvaničnici su rekli da su sunitski ekstremisti zauzeli još jedan grad u toj provinciji na zapadu Iraka, četvrti u dva dana.

Sunitski ekstremisti juče su zauzeli Kaim, strateski važan grad na granici sa Sirijom, gde pobunjenici iz Islamske države Iraka i Levanta takođe imaju uporište.

Strahuje se da bi ekstremisti mogli da krenu u ofanzivu na Bagdad iz pravca Sirije, jer su sva četiri zauzeta grada duž tog puta.

Situacija u Iraku veoma zabrinjava njegove "oslobodioce" Amerikance. Američki predsednik Barak Obama ocenio je da bi ekstremisti inspirisani Al Kaidom, koji su zauzeli nekoliko teritorija i većih gradova u Iraku, mogli da destabilizuju ceo bliskoistočni region, i da bi nasilje iz Iraka moglo da se prelije i na susedne zemlje.

Videoirak suniti

Obama je u intervjuu koji je emitovan danas na televizijskoj mreži Si-Bi-Es (CBS) naveo da Islamska država Iraka i Levanta predstavlja srednjoročnu i dugoročnu pretnju, kao i da SAD moraju biti oprezne.

 On je dodao da sunitske ekstremističke grupe mogu da dođu u posed mnogo više naoružanja i resursa i upozorio da bi nasilje mnoglo da se prelije i u susedni Jordan, kao i da pogorša situaciju u Siriji, u kojoj već više od tri godine besni građanski rat.

 Predsednik SAD je kazao da Islamska država Iraka i Levanta nije jedina pretnja protiv koje SAD moraju da se bore, pomenuvši i grupu Boko haram u severnoj Africi i ogranke Al Kaide u Jemenu.

 Obama je ranije objavio plan da pošalje 300 specijalaca u Irak da obučavaju njegovu vojsku, ali insistira da američke snage ne mogu efektno da stanu na put aukobu ako sama iračka šiitska vlada ne zauzme inkluzivniji pristup koji neće skrajnjivati sunitsku manjinu.

 To pitanje, međutim, podelilo je Kongres SAD, s nekim poslanicima koji kritikuju Obamu da čini premalo, i drugima koji ga upozoravaju da bi povratak američkih vojnika u Irak moglo da bude prvi korak ka ponovnom ulasku SAD u sukob u toj zemlji.

 Iranski vrhovni verski vođa Ali Hamnei oštro se danas usprotivio eventualnoj intervenciji SAD i drugih zemalja u susednom Iraku, ocenivši to kao mešanje u unutrašnja pitanja Bagdada, koji već godinu i po potresa versko nasilje.

 Sunitski ekstremisti iz organizacije Islamska država Iraka i Levanta, pokrenuli su 9. juna ofanzivu u zemlji, zauzevši velike delove četiri iračke provincije, i nalaze se na oko sto kilometara od Bagdada.

 Irak je zahvatio najgori talas nasilja od 2006. i 2007, kada su verski sukobi gurnuli zemlju na ivicu građanskog rata.

 Nasilje je eskaliralo pošto su bezbednosne snage rasturile jedan sunitski protestni kamp prošle godine.

 Prema podacima UN, u Iraku je u 2013. ubijeno 8.869 ljudi. UN navode da je ove godine stradalo 4.300 ljudi, od čega u maju čak 799.