"U blizini broda je kasno sinoć primećena mala količina nafte. Tim za uklanjanje mrlje je odmah poslat na lice mesta i ona je pokupljenja pomoću hemijskih sredstava za apsorpciju", saopštio je tim za izvlačenje olupine broda, a prenela agencija AFP.

Čelnica Nadzornog komiteta italijanske vlade za zaštitu životne sredine tokom realizacije projekta izvlačenja "Kosta Konkordije" rekla je u izjavi novinarima na ostrvu Điljo da nema razloga za zabrinutost.

Međunarodna nevladina ekološka organizacija "Grinpis" je više puta upozorila na opasnost da se iz olupine italijanskog broda tokom izvlačenja i vuče do brodogradilišta u Đenovi mogu izliti otrovne materije.

Prema planu, od sutra "Konkordija" bi trebalo da bude vučena brzinom od dve nautičke milje na sat oko 240 kilometara ka severu, do luke Djenove, gde bi trebalo da stigne 24. jula, ukoliko vremenski uslovi to dozvole.

Troškovi izvlačenja potonulog broda do sada su procenjeni na oko 1,1 milijardu evra, uključujući 100 miliona evra za rashodovanje.

Luksuzni kruzer, dvaput veći od "Titanika", udario je u stenu kod malog ostrva Điljo u januaru 2012. nakon čega se nasukao i prevrnuo sa 4.229 ljudi iz 70 zemalja, pri čemu su poginule 32 osobe.

Protiv kapetana "Koste Konkordije" Frančeska Sketina trenutno se vodi sudski postupak pod optužbama da je izazvao brodolom i napustio brod pre nego što su svi putnici evakuisani, zbog čega je dobio nadimak "kapetan kukavica".