"Bela kuća i američka Uprava za hranu i lekove (FDA) odobrile su zahtev Liberije o slanju eksperimentalnog seruma za lečenje liberijskih lekara inficiranih ebolom", saopštile su kasno sinoć vlasti u Monroviji.

Predsednica Liberija Elen Džonson Sirlif zatražila je pre četiri dana od američkog kolege Baraka Obame i SZO slanje leka.

 SZO je juče iza zatvorenih vrata razmatrao to pitanje, a danas je saopštila zaključke sa sednice stručnjaka za medicinsku etiku.

Panel zdravstvenih stručnjaka zaključilo je da je etički primeniti eksperimantalni lek na pacijente zaražene smrtonosnim virusom ebole, saopštila je danas Svetska zdravstvena organizacija (SZO).

"Zbog specifičnih okolnosti epidemije i pod uslovom da su određeni uslovi ispunjeni, panel je postigao koncenzus da je etički da ponudi neispitane intervencije sa još uvek nepoznatom efikasnošću i neželjenim efektima, kao potencijalnim lečenjem ili prevencijom", saopštila je SZO, prenela je agencija AFP.

Zemlje pogođene ebolom zainteresovale su se poslednjih nekoliko dana za eksperimentalni lek "ZMapp", proizveden u jednoj privatnoj laboratoriji u SAD, a do sada nije testiran na ljudima.

 Taj serum je dat američkom lekaru koji je oboleo u Liberiji kao i španskom svešteniku takođe obolelom u Liberiji. Za sada nije saopšteno kako oni reaguju na lek.

 Laboratorija Map Bio (Mapp Bio), koja je proizvela eksperimentalni lek u saradnji s jednom kanadskom kompanijom, navodi da se lek pravi na osnovu lista duvana i da je za sada teško proizvoditi velike količine leka.

Lek je za sada uspešno testiran na majmunima.

Prema poslednjim podacima SZO, od ebole su umrle 1.013 osoba od 1.848 inficiranih u Gvineji, Sijera Leoneu i Liberiji.

Od 9. avgusta registrovana su 52 nova smrtna slučaja - 29 u Liberiji, 17 u Sijera Leoneu i šest u Gvineji.