Boravak na Arafatu vrhunac je hadžskog obreda, a hadžije dan provode u molitvi i traže oprost greha.

Muslimanski vernici veruju da se na današnji dan otvaraju kapije neba, molitve bivaju uslišene, a prošli grehovi oprošteni, prenosi Beta.

Muškarci i žene plakali su otvoreno, ruku raširenih u molitvi, izgovarajući "Ovde sam, Bože, odgovaram na tvoj poziv. Ovde sam".  

VideoArafat

Hadžiluk je fizički zahtevan i uključuje nekoliko različitih rituala, uključujući i obilaženje sedam puta oko Kabe, centralnog svetilišta islama u Meki, ka kojoj se u molitvi okreću muslimani.

Svaki muslimanski vernik mora bar jednom u životu da ode na hadžiluk u Meku.

Za mnoge hodočasnike, taj put predstavlja veliko životno iskustvo, navodi agencija AP.

Svi muški vernici, bez obzira na bogatstvo i status, obučeni su u sličnu belu odeću, što simbolizuje jednakost pred Bogom tokom hadžiluka.

Žene prekrivaju kosu i nose dugu, široku odeždu, ne šminkajući se i ne ukrašavajući, što im pomaže da se distanciraju od zemaljskih zadovoljstava i sujete.

Veruje se da je prorok Muhamed pre oko 1.400 godina na planini Arafat imao poslednju besedu tokom hadžiluka. On je tada pozvao sve muslimane na jednakost i ujedinjenje.

On je podsetio svoje sledbenike na prava žena, kao i da je svaki muslimanski život i imovina svetinja.

Vernici prate rutu kojom je svojevremeno hodao prorok Muhamed, a samo putovanje ujedinjuje sve muslimane, koji se mole jedni pored drugih u i oko Meke oko pet dana.