• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Istorijski nema šta: EU nam uvodi plaćanje kesa

Izvor Beta

Evropska unija postigla je sporazum, koji se naziva istorijskim, da do 2025. smanji za tri četvrtine korišćenje milijardi plastičnih kesa za jednokratnu upotrebu koje guše vode i kopno planete.

Sporazum, koji je pripremljen početkom nedelje sa Evropskim parlamentom, postigli su danas predstavnici 28 zemalja članica Unije.

"To će dozvoliti Evropi da se suoči sa ekološkim problemom", rekao je italijanski ministar za životnu sredinu Đan Luka Galeti, čija zemlja je aktuelni predsedavajući Unije.

U Srbiji uzimala-davala

Princip plaćanja kesa nekoliko puta je uvođemn i gašen u trgovinskim lancima u Srbiji. Građani na njega nikako nisu pristajali a nošenje cegera umesto jednokratnih kesa održalo se samo kod (naj)starijih generacija.

Danska poslanica zelenih Margarete Auken pozdravila je "istorijski prodor" i rekla da je ovo prvi sporazum na nivou EU sa obavezujućim ciljevima za smanjenje otpada.

Zemlje koje to još nisu uradile treba da uvedu plaćanje plastičnih kesa do 31. decembra 2018, i/ili da preduzmu neophodne mere da smanje njihovu godišnju potrošnju na 90 kesa po stanovniku do 31. decembra 2019.

U 2025. godini godišnja potrošnja po stanovniku ne treba da pređe 40 kesa, dok je evropski prosek bio 178 kesa 2010. godine.

Radi se o plastičnim kesama koje se nazivaju "lakim" (debljine manje od 50 mikrona) koje se još besplatno daju u velikom broju evropskih supermarketa.

Više od 90 odsto od oko 100 milijardi plastičnih kesa koje su na tržištu EU ulaze u tu kategoriju.

Prema Evropskoj komisiji više od osam milijardi kesa godišnje završe u divljim otpadima, guše ribe i ptice i gomilaju se u, kako stručnjaci nazivaju, "smrtonosnu supu" na površini mora i reka.

Ekološka pošast nije sporna, rekli bi, ali niko ne potencijara pitanje odakle tolike kese u okeanima kada svaki normalan korisnik, a takvih je velika većina, kesu koju dobije u prodavnici kasnije baci u kantu ili je čak još jednom iskoristi dabacanje drugog đubreta.

Komentari 6

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Abnormalan

A sad vam i to smeta?! Lepši vam je prizor sa fotografije iznad teksta?! Ja podržavam ovu odluku. Papirne kesice ili nosite u kupovinu platnene torbice (cegere).

bp

Naravno da treba da smanjimo koriscenje kesa. Ne zato sto nam neko drugi kaze, vec zato sto sami treba da uvidimo da je to lose. Preterujemo, a onda jos uduplavamo, da ne pukne. Pitanje, otkud kese u okeanu, je bas dobro pitanje. Srecom, ne izlazimo na okean, inace bi verovatno mi bili krivci.

xxx

E josh i vazduh po kvadratnom metru ta EU da donese zakon da nam se naplacuje, pa nek ide sve dodjavola! ZAKONI (EU) DA ZA SRBIJU VAZE, TEK KADA SRBIJA BUDE IMALA ZIVOTNI STANDARD KAO CHLANICE TE UNIJE, ali poshto vecina gradjana Srbije vec dobro upoznata sa tom EU "dobronamernoshcu", zarad "dobrobiti" chovechanstva, nek nas samo ostave na miru i sve ok!

special image