WMO je navela da je globalna prosečna temperatura od januara do oktobra bila za 0,57 stepeni Celzijusovih iznad proseka, isto kao i do sada rekordne 2010. godine.

Temperatura okeana postavila je u tom devetomesečnom periodu novi rekord, dok su temperature na kopnu bile četvrte ili pete po visini od kako je počelo merenje temperature u 19 veku, navela je WMO u izveštaju objavljenom povodom sastanka UN o klimatskim promenama u Limi.

"Preliminarni podaci za 2014. znače da je 14 od 15 najtoplijih godina bilo u 21. veku. Nema zastoja u globalnom zagrevanju", piše u izveštaju.

I dok su naučnici sada 95 odsto sigurni da je porast temperature od sredine 20. veka uglavnom posledica ljudskih aktivnosti, oni još uvek ne mogu sa istom sigurnošću da objasne kako ta pojava utiče na učestalost tropskih oluja ili uragana.

Ove godine su do 13. novembra zabeležene 72 tropske oluje, što je znatno ispod prosečnih 89.

Površina arktičkog leda smanjila se do septembra na šesti po redu najniži zabeleženi nivo, ali je zato led na Antarktiku porasta na rekordni nivo treću godinu zaredom.

U Limi, predstavnici više od 190 zemalja pokušavaju da postave osnove za novi sporazum o globalnoj emisiji, koji bi trebalo da bude usvojen naredne godine.

Podele između bogatih i siromašnih zemalja godinama su usporavale pregovore o ograničenju globalne emisije štetnih gasova, ali je sporazum koji su o tome prošlog meseca postigle SAD i Kina uneo novu nadu u razgovora.

"Od činjenice da smo na putu da ovo bude najtoplija zabeležena godina trebalo bi da pretrnu svi koji kažu da brinu zbog klimatskih promena - a posebno pregovarači na klimatskim razgovorima ovde u Limi", ocenila je Samanta Smit iz fondacije za zaštitu okoline WWF.