Leklerje, je ranije ove nedelje, izjavio pariskim novinama da prioritet za sahranu imaju oni koji - plaćaju porez.

Ta njegova odluka dočekana je u javnosti sa besom, pogotovo od strane humanitarnih organizacija i onih koje se bave pitanjima manjina, pogotovo Roma, kojih u Francuskoj ima oko 20.000.

Na to je reagovao gradonacelnik obližnjeg grada Visu, koji je ponudio grobno mesto. "Nisam se kolebao ni za trenutak", rekao je sinoć Rišar Tringije za lokalnu televiziju. Dodao je da je za njega "ljudski nezamislivo" ne dati grobno mesto detetu.

Lekler, gradonačelnik francuskog grada Šamplana, danas je za televiziju BMF rekao da želi da "ta maskarada... momentalno prestane". Povodom izjave o preimićstvu za sahranjivanje po kriterijumu plaćanja poreza, Lekler kaže da je u pitanju "nesporazum sa njegovim službenicima u pogledu njegovih instrukcija". Dodao je da su "njegove misli sa porodicom".

Sahrana devojčice obaviće se u Visuu sutra, kako je predviđeno.

Devojčica, čiji se uzrast iz vesti Asošiejted presa (AP) ne može razabrati, primljena je kao hitan slučaj u bolnicu 26. decembra. Umrla je po svemu sudeći neposredno posle toga od sindroma iznenadne dečje smrti.

Sa roditeljima je živela u šamplanskom distriktu, u kampu bez osnovnih ljudskih potreba kao što je pijaća voda. AP navodi da je to "tipična situacija za Rome u Francuskoj", koji putuju iz istočne Evrope ka zapadu i čije je prisustvo u Francuskoj postalo "političko pitanje".

U 2013. godini broj ljudi koji su iseljeni iz kampova jednak je bio broju onih koji su ostali, svedoče o tom pitanju zvanične vladine cifre, navodi AP.

Poslanik francuskog parlamenta, ekolog Fransoa de Riži rekao je lokalnoj televiziji da je omogućavanje sahrane "minimum humanosti koju čovek na ovom svetu može da očekuje". "U susretu sa smrću, svi treba da smo isti".