Zvanična jordanska novinska agencija Petra javila je da je sporazum potpisan u prestonici Amanu i da će se njime pokrenuti primena prve faze tog dugo očekivanog projekta.

Cevovodom Crveno more - Mrtvo more, poznatom i pod imenom Kanal dva mora, teći će oko 100 miliona kubnih metara vode na sever godišnje i tako, kako se očekuje, usporiti proces isušivanja Mrtvog mora, kako se očekuje.

U okviru saradnje dveju zemalja osnovaće se zajednička fabrika za prečišćavanje vode koju će deliti Izraelci, Jordanci i Palestinci, preneo je AFP.

Prethodno je u decembru 2013. godine u Vašingtonu potpisano pismo o nameri. Potpisali su ga predstavnici Izraela, Jordana i Palestinske uprave, nakon više od jedne decenije pregovora.

Sporazum je danas potpisan u prisustvu predstvanika SAD i Svetske banke predviđa izgradnju kanala kako bi se prebacivala voda iz Crvenog u Mrtvo more.

Izgradiće se ukupno četiri cevovoda u nameri da se na kraju pumpa dve milijarde kubnih metara vode kada projekat bude završen.

VideoMrtvo more

Mrtvo more je najniža i najslanija vodena površina i neka predviđanja ukazuju da će se presušiti do 2050. godine.

Opadanje nivoa Mrtvog mora počelo je 1960-tih godina kada su Izrael, Jordan i Sirija počeli da skreću vodu iz reke Jordan, koji je glavni snabdevača vodom Mrtvog mora.

U okviru projekta, deo vode koji se impumpava iz Crvenog mora će ući u Mrtvo more, a deo će se desalinizovati i deliti između Izraela i Palestinske uprave.

Palestinci očekuju da godišnje dobiju 30 miliona kubnih metara vode za piće zahvaljujući tom projektu.

Jordanski ministar za vodu Hazem Naser je najavio da će Jordan u narednim nedeljama započeti pripremu dokumenata za međunarodne tendere.

On je rekao da sporazum, koji je u ime Izraela potpisao ministar energije i vodnih rezervi Silvan Šalom, štiti jordanske nacionalne interese.

Šalom, takođe zadužen i za regionalnu saradnju, pohvalio je sporazum, označivši ga prekretnicom između dve zemlje koje su potpisale mirovni sporazum 1994. godine.

On je rekao da će sporazum pomoći da se rehabilituje Mrtvo more i reši problem hroničnog nedostaka vode u Jordanu. Ta zemlja ima sedam miliona stanovnika i taj broj raste jer je Jordan postao utočište za izbeglice iz sirijskog rata.

Neke organizacije za očuvanje okoline su upozorile, međutim, da bi projekat mogao da podrije osetljivi ekosistem Mrtvog mora, za koji strahuju da bi ga mogla zagaditi voda iz Crvenog mora.