"Kao što je bilo propusta na planu bezbednosti, bilo je i političkih grešaka", rekao je savetnik premijera Dafer Nedži za AFP.

Nedži je dodao da je među smenjenima guverner Susa, regiona u kojem se 26. juna dogodio teroristički napad, kao i više policijskih zvaničnika.

Među smenjenim zvaničnicima policije troje je iz Susa, jedan iz Gafura, rodnog grada napadača s plaže u Susu, a jedan iz Kairuana, mesta u kojem je studirao.

Predsednik Tunisa Beži Čaid Esebsi proglasio je danas vanredno stanje, nakon napada islamskih militanata na turiste na plaži u letovalištu Sus, kada je ubijeno 38 stranih turista, uglavnom Britanaca.

Vanredno stanje privremeno daje vladi više fleksibilnosti, a vojsci i policiji više ovlašćenja, dok istovremeno ograničava pravo na javna okupljanja.

U Tunisu je vanredno stanje poslednji put bilo na snazi 2011. godine, tokom pobune protiv autokratskog vladara Zine El-Abidine Ben Alija.

Tuniske vlasti su već pojačale bezbednost nakon napada u Susu izvedenog 26. juna, pa su u hotele i plaže obezbeđivali naoružani policajci.

Za napad u Susu je odgovornost preuzela Islamska država.