Britanska javna medijska kuća BBC priznala je da je impresivna slika oživelog vulkana u Patagoniji digitalno obrađena sa umetnutim svetlosnim efektima jedne od ranijih erupcija.

Otkriveno je da je video snimak u emisiji "Patagonija: Zemljin skriveni raj" (Patagonia: Earth’s Secret Paradise) lažan. Prema pisanju "Obzervera", BBC je priznao spajanje scena iz erupcija vulkana 2011. i 2015. dok je u programu sugerisano da se radio o originalnom snimku jedne.

Snimak je pokazao "prljavu oluju sa munjama" vidljivu kroz oblak pepela vulkana Kalbuko u Čileu, ali je naknadno priznato da je reč o digitalnom dodatku iz erupcije jednog obližnjeg vulkana iz 2011. godine.

Priznanje je došlo nakon što je video isečak BBC Earth pustio na Facebook, gde je ovaj imao pola miliona pregleda i postao viralni hit.

Povodom razotkrivanja Tupens Stoun, producent programa se na blogu pravdao da je teško snimiti te munje jednom kamerom, čak ih videti golim okom, ali da su pogrešili što nisu pojasnili daje reč o mogućem ali "dorađenom" spektaklu.

Za BBC ovo nije prvi put da su kritikovani zbog želje da dočaraju stvarnost ali u "studijskim" uslovima. Tako su 2011. u emisiji "Smrznuta planeta" (Frozen Planet) pustili snimak novorođenčeta belog medveda "sa Arktika", za koji se ispostavilo da je snimljen u zoo parku u Holandiji.