Ruski koncern za prozvodnju protivvazdušnog raketnog sistema BUK "Almaz -Antej" objavio je danas rezultate istrage po kojima je "boing-777" kompanije "Malezija erlajnz" oboren sa teritorije koju su tada kontrolisale ukrajinske snage bezbednosti, prenele su ruske agencije.

Na konferenciji za novinare u Moskvi predstavnici tog koncerna saopštili su rezultate sopstvene istrage, po kojima su, takođe, u potpunosti opovrgnuti zaključci holandske komisije o vrsti rakete kojom je mogao biti oboren avion.


U sprovedenim eksperimentima, potvrđena je verzija po kojoj je "Boing" oboren iz oblasti naselja Zaroščenskoje, rekao je čelnik "Almaz-Anteja" Jan Novikov, preneo je TASS, dodajući da su ranije iz samoproglašene Donjecke Narodne Republike saopštili da je to mesto na dan nesreće bilo pod kontrolom ukrajinske vojske.

HOLANDIJA: AVION OBORILI PRORUSKI POBUNJENICI

U Holandiji je, međutim, istovremeno objavljeno da je MH17 oboren ruskom raketom BUK proizvedenom u Rusiji i ispaljenom iz istočnog dela Ukrajine, koju pod kontrolom drže proruske snage. 

Pozivajući se na tri izvora bliska istrazi, holandski list "Volkstrant" precizira da je istragom utvrđeno da je avion pogođen raketom BUK zemlja-vazduh 17. jula 2014. godine, dok je leteo na relaciji Amsterdam-Kuala Lumpur.

Konačni izveštaj će zvanično biti objavljen kasnije danas u holandskoj vojnoj bazi, navodi AFP.

U tom izveštaju će, posle skoro 15 meseci, biti saopšteni rezultati istrage pada "boinga-777" malezijske aviokompanije na istoku Ukrajine u Donjeckoj oblasti, kada je poginulo svih 298 putnika i članova posade, od kojih su mnogi Holanđani.

U izveštaju se, kako navodi "Volkstrant", odbacuje tvrdnja Moskve da je avion pogodila raketa koju su ispalile ukrajinske trupe dok je leteo na oko 33.000 stopa iznad Ukrajine.

Konačni izveštaj međunarodnog tima istražitelja podneće predsednik Saveta za bezbednost Holandije Tjibe Justra u bazi holandskog vazduhoplovstva Gilze-Rejn na jugu zemlje.

U Savetu je rečeno da mandat tog tela nije bio da utvrdi ko je "povukao obarač" i da se "istraga nije bavila pitanjem krivice ili odgovornosti", već da se time bavi holandsko tužilaštvo koje sprovodi krivičnu istragu.

Međutim, dva izvora su rekla holandskom listu da je "raketa BUK razvijena i proizvedena u Rusiji".

"Može se pretpostaviti da proruski aktivisti ne bi bili sposobni da operišu takvom napravom. Postoji sumnja u umešanost bivših ruskih vojnih zvaničnika", rekao je neimenovani izvor "Volkstrantu".

U dokumentu bi, između ostalog, trebalo da se nađu odgovori na pitanja o uzroku pada aviona i zaključak o odluci o letu iznad zone konflikta.

Takođe bi trebalo da pruži odgovor zašto su holandske porodice morale da čekaju između dva i četiri dana da bi dobile potvrdu da su njihovi rođaci bili u avionu, kao i da li su putnici i posada znali da avion pada, prenosi francuska agencija.

Preliminarni izveštaj Saveta o uzrocima pada "boinga" bio je objavljen 9. septembra 2014. na osnovu prvobitno dostupnih informacija, gde je, između ostalog, navedeno da se avion raspao u letu zbog oštećenja izazvanih spoljnim udarom brojnih "visokoenergetskih objekata".

Avion se srušio u vreme oštrih borbi ukrajinskih i proruskih snaga na istoku Ukrajine, a zvanični Kijev i Zapad okrivili su direktno proruske snage.

MOGERINI: TAČKA NA ŠPEKULACIJE

Visoka predstavnica Evropske unije (EU) za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini ocenila je danas da je izveštaj holandskog Odbora za bezbednost važan korak ka otkrivanju istine o obaranju aviona MH17, ukazujući da se time stavlja tačka na 15 meseci spekulacija o nizu ključnih činjenica o padu aviona.

U izveštaju se navodi da je avion MH17 pogođen BUK raketom i u potpunosti se odbacuje bilo koja druga mogućnost, rekla je Mogerini.

Osim toga, u izveštaju se precizira oblast površine 320 kvadratnih kilometara na istoku Ukrajine odakle je raketa lansirana, istakla je ona.

Oni koji su zbog ovoga izgubili svoje bližnje zaslužuju da znaju činjenice o tragediji koja se desila 17. jula 2014. godine, zbog čega je sveobuhvatna nezavisna međunarodna istraga o toj nesreći identifikovana kao glavni cilj Saveta bezbednosti UN, poručila je Mogerini.

Rezolucija 2166 Saveta bezbednosti UN nalaže da se odgovorni za obaranje aviona otkriju i privedu pravdi. Zajednički istražni tim već radi na tome, dodala je ona.

Mogerini je naglasila da države koje mogu pomoći u istrazi i krivičnom gonjenju počinilaca moraju u potpunosti da sarađuju.

Unija još jednom izražava punu podršku radu zajedničkog istražnog tima i tekućim naporima za uspostavljanje efikasnog mehanizma za krivično gonjenje, kako bi dgovorni za obaranje aviona MH17 bili otkriveni i privedeni pravdi, zaključila je Mogerini.