Švedska je Kampradu naplatila porez za 2014. od šest miliona kruna (640.000 evra).

Najbogatiji Evropljanin, Ingvar Kamprad se, naime, posle četiri decenije dobrovoljnog egzila, vratio u domovinu koju je napustio da bi izbegao visoke poreze.

Ovaj 89-godišnjak, koji je Švedsku napustio 1973, živeo je najpre u Danskoj a potom u Švajcarskoj.

Osamnaest meseci nakon smrti supruge Margarete, 2011. godine, odlučio je da se vrati u otadžbinu.

Prema pisanju švedske štampe Kamprad je prijavio prihod od 17,7 miliona kruna (manje od dva miliona evra), od čega 1,2 miliona kruna na ime godišnjih prihoda od rada a 16,5 miliona kruna na ime prihoda od kapitala.

Na osnovu toga, državama mu je naplatla porez od šest miliona kruna, prenosi pariski dnevnik "Figaro".

Kamprad je 80-ih godina prošlog veka stvorio komplikovanu strukturu fondacija i različitih pravnih subjekata kako bi sačuvao i obezbedio marku Ikea. On u suštini kontroliše sve firme i fondacije Ikee, iako tvrdi da mu imovina Ikee ne pripada.

Formalno njeni vlasnici su fondacija Sticting Ingka, sa sedištem u Holandiji, i Interogo fondacija, čije je sedište u Lihtenštajnu.

Sticting Ingka je vlasnik svih akcija Ikea grupe, kojoj pripada 90 odsto udela u istoimenim robnim kućama širom sveta.

Interogo fondacija je, posredstvom svojih zavisnih preduzeća, vlasnik koncepta i trgovinske marke Ikea. Kamprad upravlja Interogom preko nadzornog odbora.

Pored toga, Kampradovoj porodici pripada Ikano grupa, investiciona kompanija koja se bavi ulaganjem u nekretnine i pruža finansijske i usluge osiguranja i maloprodaje za Ikeu.

Gigant u proizvodnji nameštaja, osnovan 1943, prema podacima na sajtu kompanije, ima 338 robnih kuća u 41 zemlji sveta i zapošljava 154.000 ljudi.