Autori izveštaja nisu ukazali na razlog klimatskih promena, ali su rekli da će se trend rasta verovatno nastaviti, a ekstremne vremenske neprilike biti još češće.
U olujama je od 1995. godine poginulo 606.000 ljudi, a 4,1 milijarda je povređena, ostala bez doma ili joj je bila potrebna pomoć, navodi se u dokumentu.
Vrhunac u novije doba desio se 2002. godine, kada je suša u Indiji pogodila 200 miliona ljudi, a peščana oluja u Kini 100 miliona ljudi. Najveća pojedinačna oluja bio je ciklon "Nagris", koji je 2008. godine odnio 138.000 života u Mjanmaru.
Geofizički slučajevi poput zemljotresa, vulkana i cunamija privlače najviše pažnje medija, ali oni čine samo deset odsto katastrofa.
U izveštaju se precizira da se od 2005. do avgusta ove godine u proseku dešavalo 335 vremenskih katastrofa godišnje. To je povećanje za 14 odsto u odnosu na prethodni desetogodišnji period i skoro dvostruko više nego od 1985. do 1994. godine.
Autori navode da naučnici ne mogu da izračunaju koliki deo povećanja je rezultat klimatskih promena, ali predviđaju rast broja oluja u narednim decenijama.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina