To ne znači da Devičanska ostrva više nisu poreski raj, sa gledišta niskih poreza koje i dalje imaju, ali više nisu sigurno utočište za one koji skrivaju novac na koji bi trebalo da plate porez kod kuće.

Britanske prekomorske teritorije u pojasu Kariba su prethodno bile na popisu zemalja koje ne sarađuju s Francuskom u naporima u borbi protiv poreskih utaja, prenosi agencija AFP.

"Gotovo svi zahtevi podneti Britanskim Devičanskim ostrvima su izvršeni", navelo je francusko Ministarstvo finansija u saopštenju, dodajući da su se lokalne vlasti "obavezale na promenu internih procedura kako bi olakšale pristup traženim informacijama".

Ostrvo Montserat, u sastavu britanskih prekomorskih teritorija, uklonjeno je s popisa nakon što su vlasti odobrile pravni okvir za razmenu informacija.

Prošle godine Francuska je, kako podseća AFP, izbacila ostrva Bermuda i (britansko ostrvo) Džersi sa svog popisa zemalja ili teritorija koje ne sarađuju. Na listi su i dalje Bocvana, Bruneji, Gvatemala, Maršalova Ostrva, kao i ostrva Nauru i Niuje.

"Francuska će u 2016. posebnu pažnju posvetiti razmeni podataka s Panamom", upozorio je ministarstvo, navodeći da ta saradnja je bila "nezadovoljavajuća".

Evropska unija je u junu objavila svoj prvi popis svetskih "poreskih rajeva" u okviru aktivnosti za strože kažnjavanje multinacionalnih kompanija koju pokušavaju da izbegnu plaćanje poreza u 28-članom bloku.

Popis EU 30 nekoperativnih država uključuje, međutim, i Britanska Devičanska Ostrva, Panamu, Hong Kong i Monako, navodi francuska agencija.