Stanovnici indonežanske provincije Aceh, zajedno s guvernerom i regionalnim zvaničnicima, komemoraciju su počeli masovnim molitvama i posetom grobnicama žrtava cunamija.
U znak sećanja organizovane su i izložbe fotografija, umetnički performansi i seminari.
Aceh, najzapadnija indonežanska pokrajina, na ostrvu Sumatra, prva je teritorija koja se našla na udaru cunamija, s talasima koji su dostizali visinu do 30 metara. Procenjuje se da je u Indoneziji u cunamiju stradalo više od 160.000 ljudi.
Memorijalne službe održane su širom Tajlanda, dok su ribari godišnjicu tragedije obeležili tako što su danas ostali u lukama. Broj potvrđenih žrtava na Tajalndu je oko 5.300, ali se procenjuje da ih je bilo više od 8.000.
Minutom ćutanja, povorkama i bacanjem cveća u more godišnjica je obeležena i u indijskoj državi Tamil Nadu i drugim delovima zemlje u kojoj je poginulo oko 12.400 ljudi.
Širom Šri Lanke, gde je cunami odneo oko 35.000 života, organizovane su mnoge verske aktivnosti, a u znak sećanja na žrtve cunamija održano je dva minuta ćutanja.
Cunami, izazvan zeljotresom magnitude 9,1 odneo je 26. decembra 2004. godine oko 230.000 života u 14 država, čime je postao najveća prirodna katastrofa zabeležena u istoriji. Pola miliona ljudi je posle te katastrofe ostalo bez svojih domova.
Sećanje na 230.000 žrtava katastrofe
Indonezija, Indija, Tajland, Šri Lanka obeležile su danas 11. godišnjicu razornog cunamija koji je odneo oko 230.000 života, prenose svetski mediji.
Tužna partija Partizana: Navijači promrzli i nisu videli ama baš ništa!
Temperatura pada na -15 stepeni! Čubrilo otkrio detaljnu prognozu za zimu, evo kada će u Srbiji biti najhladnije
Kraj serije "Sablja": Večeras gledamo finale trilera o ubistvu premijera Zorana Đinđića, evo šta nas očekuje
Putin je zbog ovog oružja naredio napad hipersoničnom raketom: Ubijen važan ruski general i 500 Severnokorejaca
Beograđanka za dva meseca dobila 3 kazne: Otkrivamo na kojim se sve lokacijama na auto-putevima meri brzina