Dok je više od hiljadu vlasniku moskovskih restorana i kafeterija bilo prisiljeno da zbog ekonomske krize u minulih godinu dana stavi katanac, broj srpskih restorana u Moskvi i dalje raste, pišu “Večernje novosti”.

U Rusiji se na Kavkazu hvale da imaju bolji roštilj od srpskog. Imaju i oni “šašlike” (ražnjiće) i “kebab”, ali da to Srbi prave ukusnije i bolje dokaz je to da su u našim restoranima više od 80 odsto gostiju Rusi.

Većina naših kuvara u Moskvi tvrdi kako je meso u Srbiji znatno ukusnije i bolje od onog koje nabavljaju u ruskom glavnom gradu.

Tačno je da je naša jagnjetina, ali i drugo meso, ukusnije od ovog koje nabavljamo u Rusiji, jer je trava kod nas sočnija. Ali i ovde se može nabaviti kvalitetno meso, tako da naša pljeskavica i drugi specijaliteti sa roštilja nisu niša lošiji od onih u dobrim beogradskim restoranima”, rekao je iskusni kuvar Miki Jovanović koji je u Moskvu došao 2001.

Da bi održali visok kvalitet srpskih specijaliteta vlasnici resotrana "Jugos" iz Srbije dovoze ajvar, kupus, pršutu, kajmak i još neke druge proizvode.

Gosti u našim restoranima godišnje pojedu tri tegle ajvara koji dovezemo iz Srbije. Moramo da dovozimo i kiseli kupus jer ruske sorte nemaju onu elastičnost listova kao kod nas, da kuvar lako može da savije sarmu”, rekao je Beograđanin Mladen Došljak koji radi u Moskvi.

Što se tiče alkoholnih pića iz Srbije Rusi najviše vole našu domaću dunju i travaricu.

Vlasnici naših restoran u Moskvi zaslužuju pohvale ne samo kao odlični promoteri srpske kuhinje, već i zato što svi zaslužuju veliku nagradu za fer-plej.

“U ogromnoj Moskvi sa 16 miliona stanovnika, ima mesta za sve nas koji želimo da se bavimo ugostiteljstvom. Svi naši restorani se po nečemu razlikuju i imaju svoju publiku”, rekao je Došljak.

Međutim, ipak postoji jedan zajednički problem, a to je visoka cena kirije lokala koji iznajmljuju.

Ali, ekonomske krize dolaze i odlaze, pa se naši ugostitelji nadaju da će srpska pljeskavica, ćevapi i mućkalica preživeti teška vremena, pišu “Novosti”.