Rusija, Kina i Iran sada mogu da načine ta velika plovila neupotrebljivim, i sa gledišta novih oružja, tehnologija, kao i taktike, prenosi RT.

Nosači aviona su srce globalne dominacije Ratne mornarice SAD, i simbol američke vojne moći. Strahopoštovane morske perjanice mogu da dosegnu praktično do bilo kod dela sveta i tamo postave vazduhoplovne grupe, lovačke avione i bombardere, kao i avione za špijuniranje i elektronsko ratovanje.

Svaki rat u kome su SAD učestvovale u poslednjih decenijama, uključujući i rat u Zalivu (
Persijskom), Jugoslaviji, Avganistanu. Iraku, uključio je njihovog korišćenje.

Američka mornarica trenutno ima 10 nosača u aktivnoj službi, koliko i sve ostale nacije zajedno. Ali, premoći je došao kraj.

U ponedeljak je vašingtonski Centar za novoameričku bezbednost CNAS objavio izveštaj da je pomorska dominacija pri kraju. Sam naslov dovoljno govori: "Crveni alarm - Rastuća pretnja nosačima aviona SAD"( Red Alert: The Growing Threat to US Aircraft Carriers).

"Mornarica SADA je dugo uživala u slobodi akcije kroz svetske okeane, ali dani te dominacije bez premca uskoro bi mogli biti prošlost. Više niti jedan nosač aviona i s njime povezane letelice ne mogu operisati bez bojazni. Suočavaju se sa rastućom pretnjom na svim delovima njihove lepeze operacija", piše u izveštaju.

Osnova pretnje su Rusija, Kina i Iran, kaže dokument, to jest njihova moć "vazdušnog odbijanja". To znači da nosači aviona ne mogu priči dovoljno blizu za efikasnu primenu, a da ne budu ozbiljno ugroženi, čak uništeni.

Studija nabraja čitavu paletu savremenog protivoružja koje protivnici imaju na raspolaganju, od naprednih protivvazduhoplovnih sistema, protivbrodnih raketa i balističkih projektila, podmornica do samih nosača aviona.

Studija se, kao primarnoj rastućoj pretnji, fokusirala na Kinu i njene pomorske moći, ali je podvučeno da one rastu i zbog "sve smrtonosnijeg" ruskog oružja koje poseduje.

Kao primer je navedeno da Kina ima četiri ruska razarača klase "sovremenny", sa vodećim raketama i po osam naprednih protivbrodskih krstarećih raketa "3M80ME moskit" (SS-N-22 "sunburn" prema NATO klasifikaciji).

Njihovi projektili mogu uspešno da izbegnu sofisticirani američki antibalistički štit "aegis", i unište bio koju metu na moru, uključujući i nosač aviona, na razdaljini 120 do 240 kilometra.

Na kraju, iako Pentagon ulaže milijarde dolara u najnaprednije ratne tehnologije, kao što su elektronska ometanja, prikrivanja i prevare... da bi zaštitio flotu, to bi "moglo biti manje efikasno nego što se očekuje".