• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

SVETSKI "DIVČA" KRALJ: Uzima milijarde i sprda se

Izvor mondo.rs

Kineska internet prodavnica Alibaba našla se na udaru optužbi proizvođača luksuzne robe jer dozvoljava prodaju falsifikata. Njen gazda Džek Ma ne haje mnogo zbog toga dok na "divčibarama" uzima milijarde dolara.

Džek Ma, prvi čovek kineskog giganta za trgovinu preko interneta Alibabe, kaže da su mnogi "lažnjaci" sada boljeg kvaliteta od originala, a istovremeno su i jevtiniji.

Teži od crne zemlje, puniji od flote tankera

Džek Ma je među najbogatijim ljudima na planeti, a Forbs je njegovo bogatstvo procenio na 33,5 milijardi dolara.

Alibaba, najveći internet trgovac u Kini, našao se na udaru oštrih kritika jer nije uradio dovoljno da spreči prodaju falsifikata na platformama poput Taobao.

"Problem je u tome što su lažni proizvodi danas kvalitetniji i imaju bolju cenu od originala. Reč je o istim fabrikama, istim sirovinama, samo ne koriste isto ime", rekao je Ma na sastanku uprave Alibabe u Hangžou.

"Moramo da zaštitimo intelektualnu svojinu, moramo da učinimo sve da zaustavimo falsifikate, ali kooperanti prave bolje proizvode po boljoj ceni", dodao je Ma.

Kineska Uprava za industriju i trgovinu navela je u izveštaju objavljenom u januaru da su prodajom mnogih proizvoda preko Alibabinih platformi Taobao i Tmall povređena autorska prava, a prodavani su i loši i opasni proizvod i falsifikati.

Alibaba je u maju suspendovana iz Mađunarodne koalicije za borbu protiv falsifikata.

Teško da će proizvođači luksuzne robe pozdraviti najnovije ocene koje je o "divča" robi izrekao Džek Ma.

Kerin, kompanija koja drži luksuzne modne brendove poput Gučija i Iv Sen Lorana, pokrenula je tužbu protiv Alibabe, u kojoj tvrdi da je Alibaba podsticao prodaju "divljaka" i profitirao od te prodaje.

Američko udruženje za odeću i obuću traži Taobao bude stavljen na crnu listu američke vlade zbog falsifikovanih proizvoda, dok rast trgovine preko interneta otežava vlasnicima prava da zaštite svoje brendove.

Cao Lei, direktorka kineskog Centra za istraživanje elektronske trgovine, rekla je Blumbergu da je "neprimereno" da Ma krivi visok kvalitet falsifikata.

"To može biti istina u nekim pojedinačnim slučajevima, ali je pogrešno generalizovati taj fenomen", rekla je direktorka.

Džek Ma tvrdi da je izrekao samo svoju ocenu o problemima sa kojima se suočavaju brendovi i proizvođači.

"Falsifikovanje nije problem kvaliteta, falsifikovanje je problem intelektualne svojine", rekao je Ma.

Njegovi komentari usledili su pošto je Alibaba objavio finansijsku prognozu kojom je predviđen rast godišnji prodaje od 48 odsto do kraja marta 2017. godine, dok su analitičari predvideli rast prihoda od 40 odsto.

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image