U utorak je zamenik portparola Stejt deprtmenta, Mark Toner, odbacio medijske spekulacije da su SAD umešane u pokušaj puča u Turskoj, koji je okončan sa 300 mrtvih, 1.400 ranjenih a sada se vrše hapšenja, otpuštanja i ddruge represalije širom zemlje. Međuitim, za Lorensa Vilkersona nema dvojbe da su šef CIA Brenan i drugi znali šta se dogodilo u Turskoj i "savršeno je jasno da su SAD imale nešto sa tim".

"Ili smo preko unutrašnjih kanala savetovali na uzdržanost od toga što se dešava s vremena na vreme, ili smo, naprotiv, tome jako doprineli, ili nešto između", rekao je Vilkerson za Sputniknews.com.

On je naveo da SAD odavno koriste puč kao standardni politički i vojni mehanizam za smenu problematičnih vlada onih zemalja koje se neprijateljski odnose prema američkim interesima i izneo podatak da je u mandatu Ronalda Regana pod rukovodstvom CIA i njegovog direktora Bila Kejsija izvedeno 58 tajnih operacija.

Zato se na trenutak zamislite. O onome što se sada dešava vaša deca i unuci će čitati kroz 25 godina, kao što sada čitaju o obaranju premijera Irana Mohameda Mosadika 1953. godine. Zar vam se u nekom trenutku ne može učiniti da to se dogodilo i u Karakasu i Kijevu ili u Ankari, Damasku i Bagdadu, upitao je Vilkerson.

Vilkerson je sada gostujući profesor vladine i javne politike na Koledžu Vilijama i Meri u Vidržiniji.

KERI: SAD PODRŽAVAJU AKCIJE VLASTI A ZA GULENA OTOM POTOM

SAD osuđuju pokušaj vojnog udara u Turskoj i podržavaju vladu predsednika Redžepa Tajipa Erdogana u akcijama masovnih čistki, izjavio je danas američki državni sekretar Džon Keri.

"Podržavamo vladu u akcijama protiv pokušaja vojnog udara koji se dogodio u petak uveče", rekao je Keri.

U čistkama koje vlada sprovodi od neuspelog puča u petak uveče privedeno je, otpušteno ili suspendovano više od 50.000 ljudi. Vlasti su najavile da će otpustiti 15.200 nastavnika u državnim institucijama i počele su da povlače radne dozvole za 21.000 nastavnika u privatnim školama.

Američki državni sekretar zatražio je danas od turskih vlasti čvrste dokaze o umešanosti muslimanskog propovednika Fetulaha Gulena u pokušaj neuspelog vojnog puča u toj zemlji, ukoliko žele njegovo izručenje.

Keri je naveo da je turskom ministru spoljnih poslova, u više telefonskih razgovora prethodnih dana, jasno stavio do znanja da samo tvrdnje o umešanosti Gulena u pokušaj državnog udara nisu dovoljne za izručenje.

Vlasti u Ankari saopštile su da je Turska uputila SAD dokumente o Gulenu, koji živi u dobrovoljnom egzilu u Pensilvaniji. Američki zvaničnici nisu objavili da li se radi o zvaničnom zahtevu za izručenje muslimanskog propovednika.