Koordinator UN za humanitarna pitanja u Jemenu Džejmi Megoldrik rekao je da su humanitarni radnici "šokirani i ogorčeni" napadom na salu u prestonici Sani u kojoj su se ožalošćeni okupili.

"Prema prvim navodima medicinskih zvaničnika u Sani, u udarima je ubijeno više od 140 ljudi, dok ih je najmanje 525 ranjeno", saopštio je isti zvaničnik UN.

On je pozvao na hitnu istragu i istakao da međunarodna zajednica mora da izvrši pritisak kako bi obezbedila da civili budu zaštićeni.

"Nasilje nad civilima u Jemenu mora odmah da prestane", zaključio je Megoldrik.

 Arapska koalicija na čelu sa Saudijskom Arabijom saopštila je u subotu da nije učestvovala u vazdušnom napadu na pogrebni skup u Sani, da nije izvela nikakvu operaciju na toj lokaciji, te da treba ispitati "druge uzroke" incidenta, navodi AFP.

Koalicija tvrdi da je "u prošlosti izbegavala takve skupove i da oni nikada nisu bili meta".

Vršilac dužnosti ministra zdravlja u hutskoj vladi Gazi Ismail rekao je u subotu da je u vazdušnom napadu na salu u Sani poginulo najmanje 82 ljudi, a da su 534 osobe ranjene.

Među poginulima i ranjenima su vojni i bezbednosni zvaničnici iz redova šiitskih pobunjenika Huta, koji se bore protiv međunarodno priznate vlade predsednika Abda Raboa Mansura el Hadija i njihovih saveznika, pristalica bivšeg predsednika Alija Abdulaha Saliha, rekli su jemenski bezbednosni i zdravstveni zvaničnici, navodi AP.

Sajt sabanews.net, koji je pod kontrolom pobunjenika, naveo je da je u napadu pogođena sala u Sani gde su se ljudi okupili kako bi odali poštu ocu ministra unutrašnjih poslova u hutskoj vladi Džalalu al-Rovašanu.

Jedna od najsiromašnijih zemalja u arapskom svetu, Jemen je zapao duboko u haos kada je koalicija na čelu sa Saudijcima počela vazdušnu kampanju u martu 2015. kako bi potisnula hutske pobunjenike i njihove saveznike koji i dalje drže prestonicu pod kontrolom, podseća francuska agencija.

Napad u subotu bio je jedan od najpogubnijih otkako je počela vazdušna kampanja u znak podrške predsedniku Hadiju.