Arhive Centralne obaveštajne agencije pokazuju da su američki špijuni bili zainteresovani za fenomen NLO ne samo unutar granica SAD i u Zapadnoj Evropi već i iznad Himalaja.
Godine 1968. CIA je zabeležila šest slučajeva uočavanja NLO na nebu iznad indijskih regiona Ladaka i Sikima i iznad Butana i Nepala, piše "Sputnjik".
Nepal i Sikim
Dana 19. februara 1968. svetleći objekat koji se kretao velikom brzinom uočen je na nebu na severoistoku Nepala i na severu Sikima oko 21 čas po lokalnom vremenu.
Prema izveštajima CIA, objekat se kretao velikom brzinom, imao je izduženi oblik i emitovao je zrake crvene i zelene svetlosti.
"Veoma brzi objekat, dugačak i tanak, emituje crveno i zeleno jako svetlo, dovoljno da se vidi kao po danu. Propraćen zvukom munje, nekoliko sekundi nakon pojave objekta", piše u dokumentu.
Butan
Dana 21. februara 1968. uočen je još jedan NLO iznad Timbua, prestonice Butana.
Navodi se da je ovaj objekat takođe svetleo i da se kretao apsolutno nečujno. Takođe je navedeno da se kretao velikom brzinom.
U dokumentu piše da se objekat kretao "od istoka ka zapadu". "Međutim, budući da istočno od Timbua nema ničeg osim indijske teritorije, pravac kretanja objekta mogao je isto tako da bude i od severoistoka ka jugozapadu, odnosno iz pravca Tibeta".
Ladak
Četvrtog marta 1968. neidentifikovani leteći objekat uočen je kako se kreće od istoka ka zapadu u blizini planinskog prolaza Čang La. Preleteo je bazu indijskih vazdušnih snaga, u oblastima Fukče i Kojul.
“Videlo se jedno belo svetlo i čula su se dva istovremena zvuka eksplozije”.
Nepal
Najzanimljivija stvar u ovom izveštaju je svedočenje koje je zabeleženo 25. marta 1968. u severozapadnom Nepalu.
"Veliki metalni objekat u obliku diska sa bazom od šest stopa i visinom od četiri stope pronađen je u krateru u Baltičauru, pet milja severoistočno od Pokhare", piše u izveštaju. Dalje se navodi da su slični objekti pronađeni u Telakoti i Turepasalu.
Izveštaj je pripremljen za ”kontrolisanu distribuciju“ i sa njega je skinuta oznaka tajnosti 2001.
Na koricama je fotografija Donalda Kejoa, direktora Nacionalnog istraživačkog komiteta za vazdušne fenomene u periodu od 1957. do 1969, i fotografija nuklearnog fizičara dr Edvarda Kondona, bivšeg čelnika Nacionalnog instituta za standarde i tehnologiju.
Sa Bolombojem je druga priča! Vojnik Zvezde se vratio, a jedan važan detalj može da "pogura" tim do plej-ofa
Jovanović spasao Partizan: Odbranio penal, "zaključao" gol i sačuvao tri boda za kraj godine!
Partizan je u problemu, a postoji samo jedno rešenje: Prvi ispit je pao, vreme je za popravni!
Ovo je trudna verenica ubijenog Nikole iz Kaluđerice: Napadači pucali kroz prozor, čula se vriska i škripa guma
Lalatović skočio na Dudića, novinari sprečili tuču! Pogledajte haos posle utakmice u Novom Sadu