rankova porodica napustila je groblje Mingorubio nakon sahrane, prenosi Rojters.
Prethodno je kovčeg s posmrtnim ostacima, koji su izvađeni iz velikog mauzoleja u kompleksu Dolina palih, helikopterom prebačen u oblast u blizini groblja Mingorubio.
Ispred groblja, na kojem je sahranjena i Frankova supruga, okupilo se oko 500 pristalica nekadašnjeg diktatora kako bi dočekali helikopter.
Okupljeni su vređali španskog socijalističkog premijera Pedra Sančesa, čija je vlada naredila akciju ekshumacije i prebacivanja posmrtnih ostataka.
Kovčeg je bio ogrnut crvenim platnom sa amblemom porodice Franko, a na njemu je položen venac od lovorovog lišća, na kojem se nalaze simboli španske zastave, prenosi AP.
Postupak ekshumacije posmrtnih ostataka Franka iz monumentalnog muzeja u kojem je sahranjen 1975. godine, odobren je pošto je Vrhovni sud nedavno odbio prigovore njegove porodice.
Vlada se odlučila za ekshumaciju pre nego što se u Španiji održe opšti izbori 10. novembra.
Socijalisti su se dugo borili da izmeste Frankove ostatke iz mauzoleja koji se nalazi u Dolini palih, a posvećen je svim žrtvama građanskog rata (1936-1939) u kojem je stradalo oko 500.000 ljudi.
Franko je vladao Španijom od 1939. do 1975. godine.
Pedro Sančes izjavio je danas da ekshumacija španskog diktatora generala Fransisca Franka "predstavlja kraj moralnog sukoba veličanja diktatora na javnom mestu''.
Sančes je rekao da je sada neophodno započeti postupak identifikacije hiljada Frankovih žrtava koje su, takođe, sahranjene u mauzoleju, preneo je AP.
"To je sramota koja mora biti popravljena'', rekao je on.
Ekshumaciju, koju je Sančes obećao prilikom preuzimanja vlasti 2018. godine, u Španiji su dugo tražili mnogi koji su smatrali da je mauzolej uvreda za rođake Frankovih žrtava u građanskom ratu u Španiji koji je vođen od 1936. do 1939. godine i onima koji su trpeli reperkusije tokom njegovog režima dugog skoro četiri decenije.