MILIONI izašli na ulice zbog privatizacije državnih firmi

Milioni radnika pokrenuli su jednodnevni štrajk širom Indije zbog ekonomske politike vlade i delimične privatizacije velikih državnih firmi, što je uticalo na prevoz, bankarske usluge i poslove.

Deset sindikata pozvalo je na štrajk i radnici su danas protestovali u Nju Delhiju i nekoliko grudih velikih gradova, blokiravši puteve i železnički saobraćaj.

Radnici su zatvorili i prodavnice i preduzeća u državama Asam, Zapadni Bengal, Pundžab, Maharaštra i Kerala.

Jedan od najvećih sindikata u Indiji, CITU, koji je povezan s Komunističkom partijom Indije, tvrdi da u štrajku učestvuje do 250 miliona zaposlenih, naročito u bankarskom, energetskom, transportnom i rudarskom sektoru. Niko za sada nije potvrdio tu brojku.

Sindikati se protive privatizaciji državnih firmi poput aviokompanije Er Indija i naftne kompanije Barat Petroleum jer smatraju da će tada poslove izgubiti hiljade radnika.

Sindikati smatraju i da novi Zakon o industrijskom radu loš za radnike jer omogućava poslodavcima da lakše zaposle i otpuste radnike, dodajući da su radnici nezaštićeni.

Sindikati zahtevaju rast plata, veću minimalnu platu i veću socijalnu sigurnost, rekla je novinarima Subasini Ali, predsednica ženske organizacije Komunističke partije Indije.

Indijska vlada suočava se s usporavanjem rasta BDP-a. BDP je u poslednjem kvartalu rastao 4,5 posto, najmanje u poslednjih šest godina.

Vlada je uvela mere poput smanjenja poreza za strane investitore, fuzije državnih banaka i smanjenja poreza na dobit, čime planira da stimulšei ekonomiju.