Zbog korone OBORILI REKORD PUTNIČKOG LETA

Putnici avion kompanije Er Tahiti Nui silom prilika su bili učesnici najdužeg putničkog leta u istoriji vazduhoplovstva. Avio je leteo sa Tahitija do Pariza bez planiranog presedanja u Los Anđelesu – zbog virusa.

Screenshot/Youtube/ NSH Aviation

I dok se putnici širom sveta dovijaju kako da stignu na željenu destinaciju preko zatvorenih granica i kroz stroge sanitarne kontrole na aerodromima a avionsku industriju jednako snažno kao i svetsku populaciju drma virus korona, neki obaraju rekorde.

Francuska aviokompanija Er Tahiti Nui tako je, doduše nenameravano, 14. marta izvela najduži redovni putnički let ikada do sada. Preleteli su "u cugu" 15.715 kilometara od Papite na Tahitiju, u Francuskoj Polineziji, do pariskog aerodroma Šarl de Gol.

Ovaj događaj, možda i prekretnica u komercijalnom aviosaobraćaju, direktna je posledica ograničenja putovanja u SAD izazvanog virusom korona, piše CNN.

Let uobičajeno uključuje presedanje na Međunarodnom aerodromu u Los Anđelesu (LAX), gde putnici prolaze carinu i graničnu kontrolu SAD-a pre nego što im bude dopušteno da nastave sledeću etapu puta.

NAJDUŽE ALI BEZ PUTNIKA

Australijski avio-prevoznik Kvantas postavio je drugačiji rekord za najduži let krajem 2019. Eksperimentalni test let "Project Sunrise" preletao je non-stop između Londona i Sidneja 19 sati i 19 minuta i prešao oko 17.799 kilometara. Budući da u avionu nije bilo putnika koji plaćaju kartu, to se ne računa kao redovni prevoz.

Međutim, trenutna ograničenja koje su uvele SAD, napravila su ovaj deo putovanja neodrživim pa je umesto toga let TN064 nastavio prema cilju, pošavši u 15 časova po lokalnom vremenu s aerodroma Papite i stigavši u Pariz 15. marta u 15:30 po lokalnom vremenu.

Let, koji je trajao nešto manje od 16 sati, postao je najduži komercijalni let na svetu u odnosu na pređenu udaljenost. Nadmašio je prethodni rekord Singapur erlajnsa, koji nudi linijski prevoz putnika između Singapura i Njuarka dug 15.343 kilometra.

Kompanija Er Tahiti Nui rekla je za CNN Travel da je avion leteo s "pojačanom posadom" od četiri pilota koji su upravljali "boingom 787-9". Avion navodno nije bio ni blizu pun, što je značilo da je mogao da nastavi put bez dosipanja goriva.

Od vikenda, avio-kompanija zamenjuje uobičajeno presedanje u Los Anđelesu spuštanjem u Vankuver, u Kanadi ili u Poent a Pitr, u Grand-Ter na ostrvu Gvadalupe - iako je kanadska opcija sada isključena jer je i ova severnoamerička zemlja uvela zabranu putovanja od 16. marta.

Rekordni putnički let  Youtube/ Ishrion Aviation