Na istočnjačkim pijacama i dalje prodaju slepe miševe, jedu se mačke...

Iako se veruje da se korona virus prvo pojavio na otvorenoj pijaci gde se prodaju i divlje životinje, širom Azije takvi marketi i dalje rade uprkos apelima da se zatvore.

Youtube/screenshot/zefrank1

Na turističkom ostrvu u Indoneziji 7. aprila primećeno je da prodavci na improvizovanim tezgama prodaju pored sveže isečenog svinjskog mesa i mrtve slepe miševe, prenosi britanski Independent.

Nekoliko hiljada kilometara dalje u provinciji Guangži na jugozapadu Kine na pijaci su na prodaju nuđene mačke u prenatrpanim, prljavim kavezima, dok je na pijaci u Guangdongu prodavac narodnih lekova prodavao lekove napravljene od slepog miša i škorpiona za lečenje bolesti - od bola u ramenima, preko reume, do uboda komarca.

Britanski list piše da u delovima Kine i jugoistočne Azije otvorene pijace nesmetano nastavljaju da rade, dok ekolozi upozoravaju na neraskidivu vezu između klimatskih promena, gubitka biološke raznolikosti i zoonoza, poput korona virusa, strahujući da to neće biti poslednja pandemija koja će pogoditi svet.

Iako takve pijace ne rade ili su očišćene u velikim gradovima, u malim gradovima nesmetano rade.

Ekolog i viši saradnik za studije Ekosistema na Keri univerzitetu Ričard Ostfeld kaže da je rizik od transmisije virusa sa životinja na ljude povezana sa izlučevinama zaraženih divljih životinja.

"Do transmisije može verovatno doći ubijanjem i seciranjem životinja. Konzumiranje ternmički obrađene hrane ne predstavlja rizik. Veliki rizik po zdravlje predstavlja smeštanje različitih vrsta životinja u prostorije i držanje u nehigijenskim uslovima u kojima životinje iz sebe izbacuju patogene koji se lako prenose na druge životinje i ljude", rekao je on.