Nakon četiri dana postignut je dogovor o budžetu u iznosu od 1.824 milijarde evra.
Predsednik Evropskog saveta Šarl Mišel napisao je jutros na Twittter-u da je postignut dogovor kratkom porukom "Dogovor!" (Deal!).
Francuski predsednik Emanuel Makron je sa svoje strane na Twitter-u napisao da je to "istorijski dan za Evropu".
"Imamo dogovor i to dobar dogovor! EU nikada nije tako ambiciozno želela da investira u budućnost sa budžetom (2021-2027) od 1.074 milijardi evra i fondom za oporavak ekonomije od 750 milijardi evra", rekla je belgijska premijerka Sofi Vilmes.
Na samitu koji je počeo u petak postignut je dogovor posle "bitke" takozvane štedljive četvorke koju čine Holandija, Danska, Švedska i Austrija, s jedne strane, i Francuske i Nemačke koje su predložile plan ekonomskog oživljavanja od 750 milijardi evra.
Od tih 750 milijardi evra, 390 milijardi evra će biti namenjeno za subvencije državama koje su najviše pogođene pandemijom korona virusom i to će biti zajednički dug EU.
Tome se protivila štedljiva četvorka.
Mišel je ubedio tu četvorku tako da je od predviđenih 500 milijarda evra, koliko je bilo ponuđeno u francusko-nemačkom planu, tu sumu smanjio na 390 milijardi.
Ključni problem tokom četiri dana samita bio je taj što su se zemlje bogatog severa EU, posebno "štedljiva četvorka", protivile načelu da se pomoć mahom upućuje u vidu bespovratnih poklona, a ne kredita.
Konačni dogovor predvideo je i raspodelu sredstava iz budžeta po oblastima počev od Kohezionog fonda za koji je izdvojena najveća suma od 322 milijarde evra, preko fonda za Obnovljive izvore i zivotnu sredinu (240 milijardi evra), Jedinstveno tržište inovacije i digitalizacija (132,7 milijardi evra), fond za Migracije i upravljanje granicama (22,6 milijarde evra), Odbrana i bezbednost (13,1 miljardi evra), Javna adminstracija (73,1 milijarde evra ) i fond za Susedstvo i svet (98,4 milijarde evra).
Za Srbiju 12,5 milijardi evra
U okviru fonda za Susedstvo i svet nalazi se i instrument pretpristupne pomoći za Srbiju i druge zemlje u procesu evroinetgarcija za koji je u narednih sedam godina namenjeno 12,5 milijardi evra.
U prethodno budžetskom periodu za IPA fondove je bilo izdvojeno 11,7 milijrdi evra.
A za Hrvatsku 22 milijarde evra
Kako je na Twitter-u u 5 i 30 ujutru naveo hrvatski premijer Andrej Plenković, usvojen je budžet za narednih sedam godina.
"Usvojili smo budžet za idućih sedam godina. U Hrvatsku donosimo 22 milijarde evra koje su jamstvo brzog ekonomskog oporavka i daljnjeg ravnomernog razvoja zemlje", napisao je.
Skoro pa rekordno dug samit
Sastanak lidera koji je počeo u petak 17. jula u 10 časova ujutru završen je u utorak u 5:45 ujutru.
"Trebalo je da završimo u 6:05 kako bi oborili rekord sa samita EU u Nici 2000. godine. Tražio sam da trajemo malo duže i svi su se smejali", izjavio je premijer Holandije Mark Rute.
Rute je dodao da mu se učinilo da je uspeti da se dostigne rekord iz Nice zbog "dužeg završnog govora italijanskog premijera Kontea", ali da su na kraju "ipak završili ranije"
Budite bolje informisani od drugih, PREUZMITE MONDO MOBILNU APLIKACIJU.