MISTERIOZNA SMRT RUSKE MILIONERKE U VILI U LONDONU: "Bila je nervozna" - žena TAJKUNA se borila protiv odluke Kremlja!

Jutro kad je Irina Izmestijeva pronađena mrtva na sofi u svojoj vili u zapadnom delu Londona, njen suprug Igor, naftni tajkun, bio je 5.000 kilometara dalje u zatvorskoj ćeliji u regionu Urala u Rusiji.

dailymail.co.uk/screenshot

Irina (52), glamurozna bivša voditeljka iz Moskve i nagrađivana producentkinja, pronađena je mrtva pre deset dana pod misterioznim okolnostima, nakon što je zabrinuti prijatelj pozvao policiju u njenu kuću vrednu 15 miliona funti, blizu palate Kensington. Ona je živela daleko od svog muža multimilionera, bivšeg senatora Moskve, naftaša i oca njene dve ćerke i, u poslednje vreme, neprijatelja ruskog predsednika Vladimira Putina.

Zatvorska kolonija "Beli labud" u kojoj je njen 55-godišnji suprug u ćeliji sa još dvojicom osuđenika, jedna je od najstrožih kaznenih institucija u Rusiji u kojoj su smeštene serijske ubice i kanibali. Izgrađen za vreme Staljinovih čistki, zatvor je okružen bodljikavom žicom i čuvaju ga tornjevi sa mitraljezima. Igor Izmestijev je zatvoren 2010. zbog ubistva i neplaćanja poreza, iako njegove pristalice smatraju da mu je namešteno jer je izneverio Kremlj.

U međuvremenu, Irina je podizala njihove ćerke bliznakinje, te radila na svojoj karijeri rame uz rame sa slavnim ličnostima. Irina je na Instagramu razgovarala sa princom Harijem, pozirala sa glumcem Džeremijem Ajronsom... Ali, kako otkriva "Dejli mejl", ona je istovremeno vodila pravnu bitku protiv ruske vlade da izvuče svog muža iz zatvora.

Kako nije uspela da mu obezbedi pravdu u Rusiji, okrenula se Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu, a ovaj potez, kako je rekao izvor "Dejli mejla", mogao se pokazati kao veoma sramotan za rusku vladu. A, onda je Irinino beživotno telo pronađeno u njenoj trospratnoj vili iz 19. veka u Kensingtonu, a šokirani prijatelji su odmah pozvali MI5 da istraži slučaj.

Šta stoji iza Irinine misteriozne smrti u srcu Londona?

Ove nedelje je neimenovani britanski advokat rekao da je njena smrt "veoma sumnjiva" i da je ona "upravljala Igorovom žalbom u Strazburu". Igoru je njegov advokat preneo da mu je žena mrtva i, kako je rečeno, on je u "potpunom šoku" zbog dešavanja. Jedan Irinin prijatelj je rekao da se ona "stalno osvrtala preko ramena" zbog neprijatelja svog supruga i da je bila "nervozna".

"Nije delovala kao slobodna žena. Njen muž je finansirao decu i njihov život. Držao ju je finansijski. To je bio težak brak, uvek se osvrtala preko ramena čak i kad je on smešten u zatvor. Bila je nervozna", istakao je.

Dok su njene ćerke Saša i Arina, koje sada imaju 21 godinu, pohađale privatnu školu za devojčice, Irina je unajmila vozača da ih vozi do škole i nazad, što je oko kilometar vožnje. Irinina prijateljica Miranda Mirijanašvili rekla je da je Irinina i Igorova kuća u Kensingtonu kupljena 2006. za 8,85 miliona funti od strane kompanije registrovane na Britanskim Devičanskim Ostrvima i da je bila predmet spora nad vlasništvom.

Igor Izmestijev je svoje bogatstvo zaradio na naftnim ugovorima devedesetih godina, nakon što se zbližio sa članovima porodice predsednika rodnog Baškortostana (Baškirije). Osim "Korusa", velike naftne kompanije, imao je imovinu u pomorskoj trgovini. U politiku je ušao 1999. i bio je senator regiona pet godina. Dugo je smatran za saveznika Putina, koji mu je 2005. uručio zlatni sat. Ali, došlo je do preokreta kad je Putin krenuo da se obračnava sa moćnim regionalnim liderima i preuzima kontrolu nad naftnim poljima.

Umesto da pomaže Kremlj, smatra se da je Igor odbio saradnju, možda u strahu da se ne inkriminiše. Sledeće godine porodica je pobegla u Nemačku pa London, a neki izvori iz Moskve navode da je Igor izneo značajan deo svog bogatstva iz zemlje. Dve godine kasnije, verujući da je na poslovnom putu, namamljen je od strane ruske bezbednosne službe FSB u Biškek u Kirgistanu. Uhvaćen je čim je došao i prebačen u Rusiju gde je uhapšen zbog ubistva žene poslovnog saradnika.

Optužen je da je vodio kriminalnu organizaciju poput mafije da preuzme kontrolu nad naftnim rafinerijama. Optužen je za više ubistava od 1992-2004, neplaćanje poreza, pokušaj davanja mita službeniku FSB i pokušaj ubistva sina bivšeg saveznika, predsednika Baškortostana. Dodatne optužbe za terorzma, zbog paljenja požara na benzinskoj pumpi i izdavačkoj kući, po novom ruskom zakonu usvojenom nakon njegovog hapšenja znači da bi mu se moglo suditi bez porote.

Ubijena zbog novca?

Njegovo suđenje u Moskvi 2010. izazvalo je kritike aktivsta za ljudska prava. Izvori iz Rusije kažu da bi bilo kakvo pomilovanje bilo nezamislivo bez povraćaja milijardi rublja koje je Igor izneo iz zemlje. Irinini prijatelji smatraju da iza njene smrti stoji pitanje porodičnog novca: "Zato što sve te priče okružuju njenog muža ne možete da ne osećate jezu zbog njene iznenadne smrti", rekla je jedna njena prijateljica.

Rođena u Ukrajini, Irina je studirala u Lodnonu i jedna je od nekoliko krupnih ruskih figura koje su umrle pod misterioznim okolnostima na britanskom tlu poslednjih godina. Prethodno je 2006. ubijen Aleksandar Litvinjenko, bivši špijun, 2012. banker Aleksandar Perepiličnji, a sledeće godine Boris Berezovski, kritičar Kremlja. Pre tri godine zamalo su “novičokom” ubijeni bivši ruski špijun Sergej Skripalj i njegova ćerka.

U Rusiji su neki pripisali Irininu smrt korona virusu, iako je njena prijateljica Miranda rekla da je bila negativno testirana i da je pila antibiotike zbog kašlja. Drugi su rekli da je bila sklona depresiji i da je patila od usamljenosti jer su joj ćerke odrasle. Jedan prijatelj je rekao da je to što je bila sama u kući "fatalna slučajnost": "Da je neko bio u kući da pozove hitnu pomoć, mogli su da je spasu", rekao je.

Policija je rekla da Irininu smrt ne tretiraju kao sumnjivu. Mrtvozornik Vestminstera je naveo da su obavešteni o njenoj smrti, što ukazuje da će postati predmet istrage. "Nadam se da će otkriti istinu. Irina je bila predivna i užasno je i prilično čudno što je tako iznenada umrla", rekao je njen prijatelj.

(Mondo/Dejli mejl)