KO ŠTITI PUTINA? ZOVU SE MUSKETARI, NE ZNOJE SE I PIJU POSEBNE LEKOVE: Rus nikada prvi ne proba hranu, ima i DVOJNIKA

Telohranitelji sa aktovkama otpornim na metke i pištoljima velike snage, vojnici i degustatori hrane čine samo jedan deo obezbeđenja ruskog predsednika Vladimira Putina.

YouTube/Global News

Vladimir Putin, bivši agent KGB-a koji se nalazi na vlasti od 2000. godine, očigledno je opsednut i svojom bezbednošću i svojim zdravljem, maksimalno zaštićen od potencijalnih ubica i izbegavajući COVID-19 po svaku cenu, što pokazuje činjenica koliko dugo je na vlasti.

Nedavne fotografije pokazuju kako se sastaje sa svetskim liderima, pa čak i sa svojim savetnicima na suprotnim krajevima izuzetno dugačkih stolova kako bi održao najmanje 10 metara razdaljine. 

Značajan faktor u njegovom sistemu obezbeđenja čine telohranitelji, koji sebe nazivaju njegovim "musketarima", specijalnu jedinicu u okviru ruske Federalne službe zaštite, ili FSO, koja vuče korene iz 1881. godine, kada se car Aleksandar III okružio stražarima nakon ubistva njegovog oca bacanjem bombe, prenosi "Ekonomist".

Na veb-sajtu Bejond Rusija se navodi da su Putinovi telohranitelji lično birani po kvalitetima koji uključuju "psihologiju mogućih ishoda", fizičku izdržljivost i sposobnost da izdrže hladnoću i da se ne znoje na vrućini, dok piju i lekove koji utiču na fiziološke procese.

Navodno su opremljeni specijalnim aktovkama koje služe kao štit za zaštitu Putina i nose ruske pištolje SR-1 Vektor kalibra 9 mm napunjene oklopnim mecima.

Profimedia/Mikhail Metzel/TASS 

Svaki put pre nego što Putin otputuje, napredni timovi pregledaju mesto susreta mesecima unapred, proveravajući kako će javnost reagovati, čak i da li bi oblast mogla biti pogođena lošim vremenom ili prirodnim katastrofama. Gde god da boravi objekat će bići pregledan, postavljeni uređaji za ometanje kako bi se sprečilo daljinsko detoniranje bombi, a tehničari sprovode elektronski nadzor nad mobilnim telefonima i drugim uređajima u okolini.

Kada putuje kolima Putin se vozi usred konvoja u teško oklopnom kombiju koji prevoze vojne specijalce naoružane AK-47, protivtenkovskim bacačima granata i prenosivim protivvazdušnim projektilima.

A kada izađe u javnost, četiri kruga obezbeđenja ga okružuju, počevši od njegovih ličnih telohranitelja, drugih skrivenih u masi, još nekoliko koji nadgedaju sa strane i snajperista koji se nalaze na okolnim krovovima.

Godine 2018. snimljen je jedan telohranitelj koji je intervenisao kada je poznati borac Konor Mekgregor stavio ruku oko Putinovih ramena dok su pozirali kamerama na Svetskom prvenstvu u fudbalu u Moskvi.

Konor Mek Gregor pokušao da zagrli Putina  Youtube/The Mac life

FSO navodno ima široka ovlašćenja da sprovodi svoje operacije i istrage, uključujući elektronsko prisluškivanje, otvaranje pošte, pretrese kuća, zaplenu vozila i pritvor i ispitivanje osumnjičenih. Putinovi telohranitelji navodno moraju da budu zamenjeni kada napune 35 godina, ali mogu biti nagrađeni novim pozicijama regionalnih guvernera, saveznih ministara, komandanata specijalnih službi i predsedničkih administratora.

U 2016. godini, sajt Russia Bejond je primetio dugotrajne glasine da je FSO ponekad koristio "dvojnika predsednika" da bi osigurao Putinovu bezbednost, ili "telo broj 1".

Putin je kasnije priznao da mu je ponuđeno da umesto njega ide zamenik kada je nekoliko puta putovao u Čečeniju u trenutku kada se Rusija tamo borila sa separatistima tokom ranih 2000-ih, ali je tvrdio tokom intervjua 2020. da je "odbio ove dvojnike" svaki put kada se pričalo o toj temi.

Putin takođe ima čoveka koji proba svaki obrok koji mu je serviran kako ga neko ne bi otrovao, kaže osnivač „Club des Chefs des Chefs", kulinarske organizacije čiji članovi kuvaju za šefove država i monarhe širom sveta.

„Degustatori i dalje postoje, ali samo u Kremlju, gde lekar proverava svako jelo sa kuvarom", rekao je Žil Bragard za Telegraf 2012. godine.

(MONDO)