Čen Vajhua, šef biroa u Briselu jednog od vodećih kineskih listova, "China Daily", u svom autorskom tekstu analizirao je nedavno obraćanje generalnog sekretara NATO pakta Jensa Stoltemberga koji je govorio o Kini i njenom, navodnom odbijanju da osudi rusku agresiju na Ukrajinu.
"Neprijateljski komentari generalnog sekretara NATO-a Jensa Stoltenberga o Kini u četvrtak nisu bili samo provokativni, već su prkosili činjenicama na terenu. Na konferenciji za novinare posle sastanka ministara spoljnih poslova NATO-a, Stoltenberg je okrivio Kinu što 'nije voljna da osudi rusku agresiju', ne rekavši da su mnoge druge zemlje, poput Indije, Južne Afrike i Vijetnama, zauzele isti ili sličan stav. Ove zemlje održavaju dobre odnose i sa Rusijom i sa Ukrajinom i nadaju se da će konflikt rešiti dijalogom i diplomatskim putem, dok NATO predvođen Sjedinjenim Državama raspiruje vatru", piše Vajhua.
Osim toga, piše dalje on, više od 150 zemalja nije se pridružilo SAD i Evropskoj uniji u uvođenju ekonomskih sankcija Rusiji jer znaju da su sankcije neefikasne u rešavanju sukoba, osim u osiromašenju nevinih civila.
"Suprotno onome što je Stoltenberg tvrdio, Kina poziva na poštovanje nacionalnog suvereniteta i poziva na deeskalaciju. Ali od početka je bilo potpuno jasno da NATO nije nevin u trenutnom sukobu. Džon Miršajmer, američki politikolog, okrivio je tri decenije bezobzirnog širenja NATO-a, plus revoluciju u boji koju su planirale SAD, kao primarni uzrok trenutnog sukoba. On je rekao da su zbog toga Ukrajinci narod koji je najviše stradao. Po njegovom mišljenju, SAD su vodile emisiju, a Evropljani i NATO rade samo ono što SAD traže od njih. On je takođe kritikovao Evropljane što nisu uspeli da se suprotstave SAD. Međutim, Stoltenberg se nikada neće osvrnuti na takve kritike, koje je izneo ne samo Miršajmer, već i mnogi drugi širom sveta, uključujući SAD i Evropu", napisao je kineski novinar.
On napominje da je Stoltenberg pogrešio kada je rekao da se "Peking pridružio Moskvi u preispitivanju prava nacija da izaberu sopstveni put“.
"Kina je poznata po svojoj dugogodišnjoj politici nemešanja u unutrašnje stvari drugih zemalja i dugo je pozivala svet da poštuje pravo zemalja da izaberu sopstveni put razvoja, uključujući pravo Kine da izabere sopstveni put. Kinesko ekonomsko čudo u protekle četiri decenije, uključujući izvlačenje oko 800 miliona ljudi iz siromaštva i pretvaranje u druga najveća svetska ekonomija i najveća trgovačka nacija, je globalno priznato. Stoltenberg je rekao da 'po prvi put (NATO) takođe mora da uzme u obzir kako rastući uticaj Kine i politika prinude utiču na našu bezbednost'. Ali SAD su bile te koje su stalno primoravale zemlje da izaberu stranu ili se suoče sa posledicama svoje vojne, ekonomske i finansijske sile", napisao je on.
Prema njegovim rečima "Kina nije učestvovala ni u jednom ratu od kratkog graničnog rata sa Vijetnamom 1979. godine", dok nasuprot tome, "NATO uopšte nije odbrambeni savez" kako je Stoltenberg tvrdio.
"Bombardovanje i promena režima u Libiji koje su sproveli NATO i nekoliko njegovih država članica 2011. godine zloupotrebom rezolucije Saveta bezbednosti UN o zoni zabrane letova uništile su zemlju. To je takođe otežalo globalno nuklearno neširenje jer se to dogodilo ubrzo nakon što je Libija odustala od svog programa nuklearnog oružja. Isto se može reći i za višemesečno bombardovanje NATO-a u bivšoj Jugoslaviji 1999. godine, koje je dovelo do smrti mnogih civila, uključujući i raketni napad koji je pogodio kinesku ambasadu u Beogradu, ubivši tri kineska državljana. NATO se nije izvinio niti pokazao kajanje za svoje zločine u Libiji i bivšoj Jugoslaviji, uprkos kritikama različitih grupa za ljudska prava kao što su Human Rights Vatch, Amnesti International i Arapska organizacija za ljudska prava", napisao je on.
Ističe da to nije bio prvi put da je Stoltenberg pokušao da pronađe izgovor da NATO proširi svoju ulogu na azijsko-pacifički region kao deo napora SAD da obuzda Kinu. Ali, ističe kineski novinar, njegove primedbe u četvrtak bile su uzaludne, pokušavajući da pobrka ispravno i pogrešno.
(MONDO)