Broj bogatih Amerikanaca koji se prijavljuju za državljanstvo ili boravak u stranim zemljama naglo je porastao u poslednje tri godine dok američki milijarderi, tehnološki preduzetnici i poznate ličnosti pokušavaju da stvore “plan B“ za svoje porodice, piše Business Insider. Više od deset zemalja nudi takozvane "zlatne pasoše" i vize koje omogućavaju bogatim strancima da dobiju državljanstvo ili boravak u zamenu za ulaganje u zemlju. Najskuplji programi se kreću od 1,1 miliona dolara na Malti do 9,5 miliona dolara u Austriji, navodi Forbs.
“Smatramo ove programe kao polisu osiguranja. Prišli su nam neki milijarderi i pitali koje je najbolje mesto za život ako dođe do klimatske katastrofe, ili ako dođe do još jedne oluje, ili još jedne globalne pandemije”, rekao je Ezedin Solejman, upravljački partner u “Latitude Residency & Citizenship”.
Ova kompanija koja vodi bogate investitore širom sveta kroz proces prijavljivanja za pasoše moćnih nacija, saopštila je da su se upiti u SAD povećali za 300% između 2019. i 2021. “Henley & Partners”, jedan od najvećih svetskih brokera za državljanstvo, rekao je da je prodaja američkim državljanima porasla za 327% između 2019. i 2020. i dodatnih 10% u 2021.
Prema Dominiku Voleku, šefu privatnih klijenata kompanije “Henley & Partners”, trenutno postoje “četiri K“ koja pokreću industriju građanstva investitora: kovid, klimatske promene, kriptovalute i konflikti. Nedavni porast broja američkih kandidata počeo je tokom Trampove administracije i eskalirao je tokom pandemije, dodao je on.
“U veoma strogim izolacijama postojala je tačka u kojoj ako imate samo američki pasoš, ne biste mogli da uđete u Evropu. Mislim da je to navelo mnoge osobe sa izuzetno visokom neto vrednošću da shvate da su potencijalno malo krhkiji nego što su mislili”, rekao je rekao je Volek.
Reaz Džafri, izvršni direktor kompanije “Dasein Advisors”, rekao je da je primio više američkih upita u poslednje tri godine nego ukupno u prethodnih 20 godina. Rekao je da su njegovi klijenti iz SAD “teški” između 50 miliona i 20 milijardi dolara.
Jedna stvar im je svima zajednička: duboko ukorenjeni strah za budućnost američkog društva, rekao je on.
Dve kompanije koje je Business Insider intervjuisao rekle su da je petogodišnja boravišna dozvola Portugala - koja omogućava putovanje bez viza u 26 zemalja Evropske unije - najtraženiji program među američkim investitorima.
Portugalska “zlatna viza“ zahteva minimalno ulaganje od nešto više od 200.000 dolara i prosečan boravak u Portugalu sedam dana godišnje. Kada dozvola istekne, stanovnici mogu da podnesu zahtev za državljanstvo sa punim radnim vremenom, što može potrajati dodatne tri godine.
“Portugal je sledeća Kalifornija“, rekao je Solejman. "Imate ogromno bogatstvo ide tamo."
Ultra bogati Amerikanci žele da puste korene u Evropi kao zaostavštinu za svoju decu i unuke, dodao je on. “Mnogi od njih su ili razočarani onim što se dešava u SAD ili ne vide prilike koje su nekada videli u SAD.”
(MONDO)