UŽASNI PRIZORI, MRTVI KORALI PROTEŽU SE KILOMETRIMA! Naučnici objasnili zašto umiru i šta je SPAS - ali sat otkucava!

Korali na Velikom grebenu masovno odumiru, a stručnjaci objašnjavaju šta im se dogodilo. "Imamo do kraja ove decenije da reagujemo, inače će biti prekasno"!

YouTube/TheHindu

Klimatske promene izazvale su novu, zabrinjavajuću epizodu na Velikom koralnom grebenu. Topla voda izazvala je izbeljivanje korala na ovom neverovatnom mestu na našoj planeti. Ovo je šesti takav događaj u istoriji, ali četvrti od 2016. što dokazuje koliko klimatske promene narušavaju svet u kojem živimo.

Čak 91 odsto analiziranih korala bilo je zahvaćeno efektom izbeljivanja, koji žive, neverovatno jarke boje ovih bića svodi na belu, sivu, smeđu... Boje koje dokazuju da život napušta greben čija je ukupna površina veća od 344.000 kvadratnih kilometara.

Korali su među najživahnijim vodenim ekosistemima na planeti, i čak do trećine morskih vrsta zavisi od njih u nekom periodu života. Ali ubrzano zagrevanje planete usled emitovanja gasova koji "zarobljavaju" toplotu izaziva natprosečne temperature na kopnu i vodi, a masovno izbeljivanje korala je dokaz pogubnog dejstva klimatskih promena. Pogledajte!

Dodatno uznemiruje činjenica da su korali izbledeli uprkos La Ninji, klimatskom fenomenu koji karakterišu niže temperature širom ekvatorijalnog Pacifika. Očekivalo se da će La Ninja usporiti zagrevanje vode dovoljno da spase korale, ali se to nije dogodilo.

Šta je izbeljivanje korala?

Kada se dogodi opasna ili stresna situacija, korali će izbaciti alge iz svog tkiva i time samim sebi ukinuti hranu. Ako se uslovi ne poprave, korali bukvalno umiru od gladi i ostaju njihovi beli "skeleti". Čak i najizdržljivijim koralima potrebno je skoro deset godina da se oporave, a stručnjaci upozoravaju da sve veća učestalost naleta izbeljivanja značajno umanjuje šanse za oporavak.

"Događaju se izbeljivanja sa sve manjim vremenskim razmacima, usled toplotnih talasa koji su sve bliži jedni drugima. I korali jednostavno ne mogu da se adaptiraju novonastalim uslovima. Gubimo vreme za njihov oporavak", upozorila je profesorka biologije na Univerzitetu Džejms Kuk.

"Da bi se korali oporavili, moramo da rešimo koren problema - globalno zagrevanje. Nema tih sredstava i novca koji će sprečiti izbeljivanje korala, jedino rešenje je smanjivanje emisije štetnih gasova u ovoj deceniji", upozorila je predsednica australijskog Klimatskog veća, Amanda Mekenzi.

Veliki koralni greben   YouTube/NatGeoWild

(MONDO)