Svet

PUTIN SPREMAN DA REŠI KRIZU, POSLAO VELIKODUŠNU PONUDU! Ukrajina besni - "On pokušava da uceni ceo svet"

Autor Uroš Matejić

Vladimir Putin je naglasio da je Ruska Federacija spremna da da veliki doprinos rešavanju prehrambene krize.

Izvor: Profimedia

Ruski predsednik Vladimir Putin rekao je italijanskom premijeru Mariju Dragiju u telefonskom razgovoru u četvrtak da je Rusija spremna da pomogne u smanjenju problema međunarodne prehrambene krize samo ako Zapad ukine sankcije, saopštio je Kremlj. Putin je kazao da je Rusija spremna da izveze žitarice i đubrivo kako bi se uhvatila u koštac sa krizom, preneo je Rojters.

"Vladimir Putin je naglasio da je Ruska Federacija spremna da da veliki doprinos rešavanju prehrambene krize izvozom žitarica i đubriva ukoliko se uklone politički motivisana ograničenja koja je uveo Zapad“, navodi se u saopštenju Kremlja.

Ukrajina je zahtev Rusije nazvala "ucenom", a britanska ministarka spoljnih poslova Liz Tras rekla je u četvrtak da Putin "pokušava da uceni svet" koristeći kao oružje krizu sa hranom izazvanu njegovim ratom u Ukrajini. Italija ima za cilj omogućiti izvoz žitarica blokiran u crnomorskim lukama, rekao je premijer Mario Dragi novinarima u četvrtak nakon telefonskog razgovora sa ruskim predsednikom.

"Prva inicijativa koja bi se mogla istražiti je da se vidi da li se može izgraditi saradnja između Rusije i Ukrajine za deblokadu crnomorskih luka", rekao je Dragi.

Ruska blokada ukrajinskih luka onemogućila je izvoz žitarica, glavne izvozne sirovine obe zemlje. Rusija je optužila Ukrajinu da diže luke u vazduh. Zbog sukoba povećava se globalna prehrambena kriza i skaču cene žitarica, jestivih ulja, goriva i đubriva.

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Afrika i zemlje Bliskog istoka, su se suočile s nestašicom žita i mnogi predviđaju da bi se taj deo sveta mogao suočiti čak i s glađu. Rusija i Ukrajina su jedne od najvećih svetskih izvoznika žita. Ali, zbog rata proizvodnja i izvoz žitarica u Ukrajini je više nego prepolovljena, a velike površine poljoprivrednog zemljišta ostaće neobrađene, dok s druge strane Rusija je pod embargom i ima velike poteškoće s izvozom i prevozom svog žita do krajnjih korisnika, a osim toga i njoj, sve više, treba za vlastite potrebe.

Pored toga, rusko ministarstvo odbrane saopštilo je da civilni brodovi sada mogu bezbedno da koriste luku Marijupolj na Azovskom moru, nad kojom su ruske snage preuzele punu kontrolu prošle nedelje nakon što su se ukrajinski borci predali u čeličani Azovstalj.

Rusko ministarstvo je saopštilo da šest stranih brodova sa suvim teretom u luci sada slobodno može da je napusti. On je rekao da su plovila iz Bugarske, Dominike, Liberije, Paname, Turske i Jamajke i ohrabrio vlade tih zemalja da pozovu vlasnike plovila kako bi ih sami uklonili.

(MONDO)