Cena barela nafte se prošle nedelje vratila na nivo sa početkarata u Ukrajini (24. februar 2022.godine) i trenutno nije ni na vidiku kraj rastu cenama goriva. Cena sirove nafte trenutno iznosi 117$ po barelu. S‘ obzirom na to da je Evropska unija uspela da bude ujedinjena u ponedeljak i da zvanično uvede embargo na uvoz ruske nafte - postavlja se pitanje do kada će rasti cena i kako će to uticati na vozače?
"OPEC" savez proizvodi više nafte te je cena opala na 117$ po barelu. Zbog toga nastaje višak koji nema gde da se skladišti ili proda. Met Smit, vodeći naftni analitičar u američkoj firmi "Kpler" (kompanija za analitiku), rekao je za CNN da će trocifrena cena nafte da se još dugo zadrži.
"Na globalno tržište mnogo utiče ‘lockdown‘ u Kini i pad proizvodnje tj. izvoza u Rusiji. Ako se taj trend nastavi, vratiće se jako brzo cena od 139$ po barelu što će mnogo uticati na građane širom sveta bez obzira na ekonomsku situaciju", naveo je Smit.
Prema njegovim rečima, glavni uzroci problema su:
- Embargo EU na uvoz ruske nafte - Evropska unija je u ponedeljak uvela embargo na uvoz ruske nafte i to će mnogo uticati na cenu. Prema rečima Smita, potražnja za "crnim zlatom" neće pasti kao što se to dogodilo 2008."Ovde se javlja jedna dilema - čak i da nastupi recesija, globalna potražnja neće pasti kao što je pala 2008. godine kada je bila svetska ekonomska kriza", rekao je Smit.
Smit smatra da će EU nastaviti sa uvozom nafte iz Rusije ali u mnogo manjim količinama.
"Direktan udar će biti na tankere koji prevoze naftu. Cena putovanja i ‘dostave‘ će mnogo da poraste", kazao je Smit.
Analitičar Smit tvrdi da će to biti teško izvodljivo.
"OPEC se već sada muči sa dodatnom proizvodnjom koja nije bila planirana. Jedva postižu da ispune kvotu. Države poput Saudijske Arabije, UAE i Kuvajta izvoze mnogo manje od planiranog", rekao je Smit.
"Ne očekujem da Kina krene agresivno po naftu jer imaju dovoljno u rezervi. Glavni uzrok problema je bio ‘lockdown‘ i važno je da je taj problem eliminisan. U poređenju sa Sjedinjenim Državama, u benzinske stanice širom zemlje stiže 5% manje goriva zbog pada potražnje", zaključio je Smit.
Kako će to uticati na vozače u Srbiji?
S‘obzirom na konstantan rast cena goriva u Srbiji, prema rečima stručnjaka, trend rasta će se nastaviti i pitanje je koliko visoko će cena ići. Danas su objavljene nove cene goriva za Srbiju. Litar evrodizela će vozači da plaćaju najviše 206 dinara, dok će za motorni benzin evropremijum BMB 95 plaćati najviše 193 dinara za litar.
(MONDO)