Svet

NOVA POMORSKA SILA! Jedini nosač aviona na svetu sa "katapult" tehnologijom - Tajvan u strahu, pod pritiskom i SAD!

Autor Aleksandar Blagić

Kina je u petak objavila da je njena Narodna oslobodilačka vojska upotpunila ratnu mornaricu trećim, najmodernijim dosad ratnim brodom.

Izvor: Twitter/screenshot/louischeung_hk

Kina je dodatno ojačala svoju ratnu mornariru trećim, najmodernijim dosad ratnim brodom koji pripada Narodno oslobodilačkoj vojsci. Radi se o nosaču aviona "Fujian" sa kojeg avioni uzleću "katapult" sistemom kakav ima i kineski nosač aviona "Neman". Ovaj brod je poput ogromne vojne baze koja plovi. Ima mogućnost da dugotrajno boravi u morima na velikoj udaljenosti od Kine u slučaju potrebe ratnog delovanja.

"Fujian" je prvi kineski nosač aviona s katapult sistemom u potpunosti dizajniran i sagrađen u Kini, a ime je dobio po Fujianu, južnoj provinciji koja je udaljena 128 kilometara od Tajvana. Razlika se ogleda u sposobnosti da s nosača opremljenih katapult sistemom uz pomoć brodske opreme mogu uzletati teži avioni, opterećeni sa više naoružanja i goriva, nego što je to izvodljivo sa nosača opremljenih ski-džamp sistemom gde avion mora da koristi sopstvenu snagu da bi dosegao potrebnu brzinu za uzletanje s broda. To znači da sa Fujiana brže mogu uzletati razni avioni, nego što je dosad Kini bilo na raspolaganju sa prethodna dva nosača aviona.

Kina se vojnim ponosom pohvalila baš usred novih tenzija sa SAD oko samoproglašenog demokratskog Tajvana poslednjih nedelja u kojima je bilo mnoštvo demonstriranja vojnom snagom, a gde je američki predsednik Džo Bajden pokušavao da učvrsti veze s partnerima u azijsko-pacifičkom području kako bi parirao rastućoj kineskoj ekonomskoj i vojnoj snazi.

Kina se s ovim nosačem izjednačila u tehničkim mogućnostima sa SAD. SAD, naime, raspolažu sa 11 nosača aviona, tri još gradi, a 55 ih je povukla iz upotrebe. Prošle godine je sklopljen pakt između SAD, Velike Britanije i Australije nazvan AUKUS, a kojim su se tri države dogovorile da razmenjuju vojne informacije i tehnološka dostignuća u cilju ostvarenja bliskog obrambenog partnerstva u Aziji.

Kao dodatak sistemu za lansiranje, objavila je kineska državna novinska agencija "Xinhua", novi nosač će imati nosivost od 80.000 tona, dok će stabilizacijske i navigacijske testove obaviti naknadno. Brod, u stvari, još nije u potpunosti funkcionalan, američko ministarstvo odbrane očekuje da će taj stupanj dosegnuti najranije tokom sledeće godine, ako ne 2024, a tada će biti opremljen najnovijim kineskim sistemima upravljanja i navigacije.

(MONDO)