Svet

ŠTA JE SVE PRONAĐENO U OLUPINI TITANIKA OD STVARI? Na ovom satu je stalo vreme kada je POTONUO, a 'preživeo' je i KEKS!

Autor Jana Desovski

U olupini broda su pronađeni brojni predmeti kao što su: ključevi, parfem, meni, sat...

Izvor: YouTube/OceanGate Expeditions/Screenshot

Iako je Titanik potonuo 14. aprila 1912. godine, ostaci broda otkriveni su tek 1985. na okeanskom dnu kod obala Njufaundlenda u Kanadi. Većina broda je propala nakon što je decenijama ležala pod morem, ali su ronioci ipak uspeli da spasu i sačuvaju mnoge neverovatne predmete.

Violina koja je svirala dok je brod tonuo

Vođa benda Volas Hartli ga je iskoristio da odsvira "Nearer, My God, to Thee" dok je brod tonuo. Autentičnost je potvrđena testiranjem naslaga slane vode, prema izjavi koju su objavili "Henry Aldridge and Son." Violinu je krasila ugravirana srebrna ploča koja ju je povezivala sa Hartlijem“, navodi CNN. Prodata je za 1,5 miliona evra. 

Parfemska ulja

Putnik Adolf Salfeld nameravao je da otvori sopstvenu prodavnicu parfema u Americi. Njegovi uzorci bočica parfema pronađeni su u olupini broda.

Meni sa poslednje večere na brodu

Obrok je poslužen istog dana kada je brod udario u glečer i sastojao se od nekoliko jela, uključujući 'argenteuil jaja, supu od pilećeg praziluka i piletinu a la Merilen'. Prodata je za 76 hiljada evra.

Džepni sat koji je stao u trenutku kada je potonuo

U olupini Titanika pronađen je džepni sat jedne od žrtava brodoloma. Bio je u vlasništvu putnika Džona Čepmena, koji je putovao sa suprugom Lizi. Ono što ovo čini tako jedinstvenim je činjenica da je zamrznuto u vremenu. Sat je stao u 1:45, što je otprilike vreme kada je brod potonuo.

Ključevi

Pronađeni su ključevi za pristup svetlima čamca za spasavanje. Iskoristio ih je član posade Semjuel Heming dok je brod potonuo da otključa vrata iza kojih je čekala zaliha lampiona za čamce za spasavanje.

Zviždaljka

Harold Lou je bio peti oficir na Titaniku koji je komandovao Titanikovim spasilačkim čamcem 14 i izvukao je preživele iz ledenog okeana. Među Loveovim stvarima koje su vraćene bila je i zviždaljka na kojoj je ugraviran natpis "Poručnik. HG. Love RNR" (Kraljevski pomorski rezervat). Bio je jedan od četiri oficira koji su preživeli katastrofu.

Kreker

Kreker (keks) je spasio Džejms Fenvik, putnik na Karpatiji koji je pokupio preživele sa Titanika. Fenvik ga je držao u koverti sa originalnom etiketom 'Titanic Lifeboat Pilot Biscuit, april 1912'. Prodat je za 21 hiljadu evra.

(MONDO/Večernji list)