SVE TAJNE JEDNE OD NAJBOGATIJIH PORODICA SVETA! Isplivao i snimak iz PALATE - bazen usred trpezarije, sve u zlatu!

Imovina kraljevske porodice Kuvajta procenjuje se na 360 milijardi dolara, evo šta sve poseduju i kako žive!

Youtube/Voice of America

Kuvajt je možda geografski mala nacija, ali finansijski gledano, nema mnogo zemalja poput njega. Kraljevska porodica i njen neumeren način života svedoče o bogatstvu države bogate naftom. Istorija kaže da je Kuvajt postao centar trgovine na Arapskom poluostrvu pre nekoliko vekova pod vladavinom prvog emira Sabaha I bin Džabera. Do 1930. pronašli su naftu koja ih je katapultirala u neopisivo bogatstvo. Prema SCMP-u, vladajuća porodica Al Sabah procenjuje se da vredi ogromnih 360 milijardi dolara. Ovo ih čini drugom najbogatijom porodicom na svetu posle porodice koja vlada Saudijskom Arabijom. Njihovo bogatstvo je rezultat pronalaska crnog zlata i inteligentnih investicija u finansije, nekretnine, telekomunikacije i još mnogo toga.

Procenjuje se da kuvajtski državni fond upravlja imovinom od skoro 800 milijardi dolara. Kuću Sabah predvodi šeik Navaf Al-Ahmad Al-Sabah, koji je nasledio tron 2020. godine nakon smrti polubrata šeika Sabaha IV Ahmada Al-Džabera Al-Sabaha. Žive u veličanstvenim palatama, putuju kopnom, morem i nebom u vrhunskom stilu i poseduju sve što novac može da kupi - od privatnih aviona do mega jahti. Nije ni čudo što ih ekstravagancija prati kao senka.

Bogatija od Ilona Maska i Bila Gejtsa zajedno, kuvajtska kraljevska porodica vodi život tako luksuzan da nijedan milijarder ne može ni da pomisli da joj parira – njihova palata je veličine dva Diznilend parka i ima sopstvenu mrežu tunela, dok je njihova ogromna flota privatnih aviona veća od mnoge aviokompanije.

Pogledajmo izbliza život članova Doma Sabah.

Evo kako žive muškarci...

Sa preko 1.000 članova kraljevske porodice, izdvajaju se neka značajna imena za pamćenje, kao što su Navaf Al-Ahmad Al-Džaber Al-Sabah, emir Kuvajta, navodni naslednik Mišal Al-Ahmad Al-Džaber i njihova uža porodica. Muškarci porodice vode zanimljiv način života. Oni imaju raskošne domove poput ogromne Bajan palate i poseduju flotu otmenih automobila, privatnih aviona, superjahti i konja najvišeg reda.

Profimedia 

Njihov portfolio nekretnina je toliko ogroman da bi mogao da formira malu naciju za sebe. Primer je tekući projekat pod nazivom Sabah Al Ahmad Sea City koji je stvorio plažu od 200 km za Kuvajćane da uživaju u moru i pesku. Emirov raskošan životni stil je svedočanstvo napretka nacije pod njegovim vođstvom.

... a kako žene iz kuće Sabah

Žene kao što su šeika Marijam Hamad Al-Sabah (unuka bivšeg emira) i šeika Paula Mubarak Al Sabah (žena bivšeg premijera) dale su svetu uvid u vrhunske umetničke i modne izbore kraljevskih kuvajtskih žena. Princeza Marijam Al-Sabah, diplomirana pravnica na londonskom Kraljevskom koledžu, dospela je na naslovne strane jer je potrošila 20 miliona dolara na ogrlicu od dijamanata i safira. Kod kuće u Bajan palati ili Londonu, okružena je sobaricama i batlerima kako bi ispunila svaku njenu potrebu.

Zatim tu je američka članica kraljevske porodice Šeika Paula koja voli umetnost. Supruga bivšeg premijera ne veruje u oblaganje zidova palate skupim umetničkim delima. Njena kolekcija je toliko velika da radi obrnuto i podiže zidove za umetnička dela. Sa domovima u Parizu, Londonu, Njujorku i Kuvajtu, šeika deli svoju kolekciju sa porodicom širom sveta.

Volim da prikazujem bliskoistočnu umetnost u svom domu u Njujorku i američku umetnost u Kuvajtu. Nikada nisam kupovala umetnost kao investiciju, ali obrnuto, ako kupujem umetnost po određenoj ceni, to mora da je dobra investicija. Zaista odradim svoj domaći zadatak pre nego što uložim u komad. Mislim da nije fer baciti takvu sumu novca, posebno kada je u pitanju porodični novac. Suprug i moja porodica podržavaju moje odluke i ne mešaju se u njih. Međutim, o kupovini razgovaram iz poštovanja. Na kraju krajeva, kupujem za svoju decu i naš fond”, rekla je ona svojevremeno.

Kuvajtski fond

Poput Al Saudovih iz Saudijske Arabije (Fond za javne investicije od 776 milijardi dolara) i porodice Al Nahjan iz Abu Dabija (708 milijardi dolara imovine), kuvajtska kraljevska porodica kontroliše Kuvajtsku investicionu upravu koja se može pohvaliti imovinom od 803 milijarde dolara. Da stvari stavimo u perspektivu - Kuvajt je oko 121 puta manji od Saudijske Arabije, ili samo 0,83% veličine Kraljevine. Kuvajt se pohvaliti da je više od polovine investicija usmereno u SAD. Uprava za investicije Kuvajta ima udeo u menadžerima imovine kao što je BlackRock, britanska udružena britanska luka i banke sa Volstrita Citigroup i Merrill Lynch. Ne postoji ništa neiskorišćeno, od luka, aerodroma i sistema za distribuciju električne energije širom sveta.

Boravak u neverovatnim palatama

“Dom je više od mesta gde živite; to odražava ko ste." Palata Bajan, Emirova rezidencija, upravo je prikladan odraz njegovog bogatstva - prostire se na površini od 1.399.500 kvadratnih metara, što je čini dva puta većom od Diznilenda. Palata Bajan se sastoji od šest kompleksa sa 18 zgrada, uključujući veličanstvenu konferencijsku salu u kojoj može da se smesti 1.000 ljudi. Ono što posebno oduševljava je posebna stanica u okviru palate sa tunelom od 2,6 kilometara koji opslužuje zgrade iznutra. Konferencijska sala obuhvata salu za proslave, prijemni prostor, salu za medije i biblioteku. Tu se se takođe nalazi kancelarija Njegovog Visočanstva, princa Kuvajta.

Kuvajt palata  Youtube/Jean Gomez

A kada je jedna palata bila dovoljna za kraljeve? Zato Bajan nije jedina. Palata Seif, smeštena u srcu grada Kuvajta u blizini Zelenog ostrva, je još jedan arhitektonski dragulj sa svojim upečatljivim plavim pločicama i kulom sa satom. Kraljevska porodica je koristi za vladine sastanke i kao rezidenciju.

Postoji i Palata “Dharnour”, ili Palata svetlosti,. To je dom je šeike Paule Al Sabah. Fascinantno imanje sa pogledom na more ispunjeno umetnošću uključuje fasadu prepunu pečuraka. Glavni salon te palate otvara svoja vrata za umetnost koja vredi milione. Zatim, tu je kuća za odmor članova kraljevske porodice Sabah vredna 3 miliona dolara koja se nalazi u Maroku, poznata kao Marakeški dom. Elegantna šeika Majda Al Sabah stajala je iza ovog izuzetnog imanja sa neobuzdanim pogledom na planine Atlas i bujnim maslinicima. Imanje od 17.000 kvadratnih metara se može pohvaliti zemljanim nijansama i skupim nameštajem prikupljenim tokom putovanja.

Kolekcija automobila da pamet stane

Kada vaša kolekcija automobila napravi muzej, znate da ste stvorili fantastičan vozni park. Kuća Sabah poseduje ultra-luksuznu kolekciju automobila u kojoj nisu samo skupi već i neki veoma retki primerci. Od 50 vozila koja su deo Muzeja istorijskih, starinskih i klasičnih automobila, nekoliko starih modela prikazuje tehnološki napredak u automobilskoj industriji tokom decenija.

Kolekcija uključuje bivše državne limuzine Kuvajta i drugih kraljevskih domaćinstava, Minerve iz 1904. i 1924. i najmanje tri Aston Martina iz originalnih filmova o Džejmsu Bondu. Superautomobili u kraljevskoj floti uključuju prilagođeni Porsche 911 turbo S, Ferrari F40, Rolls Royce i Porsche Carrera iz 1960-ih. Automobile održava posada koja osigurava da ovi neprocenjivi automobili rade u savršenom stanju.

Hedonistička ljubav prema konjima

Kvajtska kraljevska porodica je toliko bogata da čak i njihovi konji žive u dvorima. Arapski konj je deo kuvajtskog nasleđa, i oni garantuju uzgoj čistokrvnih arapskih konja i pravih egipatskih krvnih loza u državnoj ergeli Bait Al Arab Kuwait State Stud. Konji žive kao kraljevi u Arabian Horses centru od 1.000 hektara, koji uključuje upravnu zgradu, džamiju, štale, staklenik i veštačko jezero.

Tu je i vrhunska bolnica za konje, izložbena arena. Mnogo je uloženo u međunarodne trkačke staze u Francuskoj, Italiji i Nemačkoj.

Ulažu i u umetnost

Bilo je trenutaka kada je kuvajtska zbirka al-Sabah, koju su osnovali Naser Sabah al-Ahmad al-Sabah i njegova supruga Šeika Husa, bila najavangardnija u Zalivu. Prvi zamenik premijera, ministar odbrane Kuvajta, počeo je da prikuplja umetnost od 1975. godine i potom je osnovao Dar al Athar al Islamiyyah, kulturnu organizaciju koja gleda na muzeje. U roku od nekoliko godina, ona je postala Kuvajtski muzej islamske umetnosti, koji sada drži više od 30.000 umetničkih dela prikupljenih od 1. do 13. veka.

Kuvajtska kolekcija al-Sabah, izložena u Kulturnom centru “Amricani”, sadrži brojne slike i oko 90 dragulja. Komadi poput genealoške karte “Jahangir”, bronzane statue Bude kupljene 1970-ih, šolje iz kasnog 16. veka napravljene u potpunosti od žada i ukrašene rubinima, bodeža i nakita i još mnogo toga su deo kolekcije. Muzej Tarek Rajab čuva neiscrpnu kolekciju artefakata koje je kraljevska porodica akumulirala tokom pedeset godina. Rukopisi i minijature, keramika, metalni radovi, tekstil, kostimi i Kuran koji datira iz 7. veka nove ere, nalaze se u muzeju, osnovanom 1980. Jedan od najcenjenijih i najznačajnijih islamskih rukopisa, Plavi Kuran, pripada al-Sabah zbirci. Remek-delo je napisano zlatnim i plavim mastilom preko pergamenta.

Još jedan član kuvajtske kraljevske porodice koja je duboko povezana sa umetnošću bila je šeika Paula al-Sabah, koja je prikupila popriličnu kolekciju u svom domu. Zidovi su bili galerija bliskoistočne i zapadne umetnosti sakupljane decenijama. Njena ćerka Lulu Al Sabah je nasledila ovu strast prema umetnosti. Osnovala je umetničku konsultantsku kuću „JAMM“ i vatreno promoviše arapske i iranske umetnike na Zapadu i dovodi zapadne umetnike na istok. Doduše u nečemu Kuvajt za svojim susedima i zaostaje – UAE imaju Luvr i Gugenhajm u Abu Dabiju, i Muzej budućnosti u Dubaiju.

Privatni i luksuzni avioni kuće Sabah

Veličina jeste bitna. Donald Tramp se slaže s tim, jer je, kako prenosi Njuzvik, jednom prilikom izjavio da je avion emira Sabaha al-Ahmada al-Džabera al-Sabaha bio veći od njegovog. Tramp je uporedio svoj lični avion Boing 757 sa luksuznim Boingom 747-400 emira. Kraljevska flota ima ne jedan, već dva aviona Boing, pomenuti i još jedan Boeing 737. Takođe ima najmanje pet Erbasova.

Ovi avioni obično koštaju 400-500 miliona dolara i, s obzirom na ko su vlasnici, raskošno su ukrašeni najsavremenijim sadržajima. Od prostranih kabina do dečijih igraonica, soba za molitvu, konferencijskih prostorija i salona, leteće vile uključuju potpuni komfor na 30.000 stopa u vazduhu. Kuvajt ervejz je takođe kupio tri aviona Gulfstream V za vladine zvaničnike, koji su koštali skoro 120 miliona dolara 1998. godine.

Glamurozna venčanja i raskošni pokloni

Venčanje emirovog unuka, šeika Fahada bin Nasera bin Sabaha Al Ahmada, svedočilo je veličanstvenosti kraljevske porodice dok su svojim VIP gostima poklanjali skupe dijamantske prstenove.

Filantropija

Lider Kuvajta je 2014. godine dobio je posebnu povelju za humanost u UN. Kuvajtskom vođi su aplaudirali zbog njegovih dela. Ove akcije su uključivale pružanje utočišta milionima izbeglica i podršku milionima u Siriji hranom, čistom vodom i medicinskom negom svakog meseca. Nacija je možda mala po veličini, ali to nema nikakve veze sa veličinom njenog srca. Dobročinstvo Kuvajta proširilo se izvan Bliskog istoka na Čad, Etiopiju, Keniju, Nigeriju, Somaliju i Sudan.

Pokojni Amir Šeik Džaber Al Ahmad Al Džaber Al Sabah izdao je Amirijev dekret 1976. godine o osnivanju Kuvajtske fondacije za unapređenje nauke (KFAS). Neprofitna organizacija je promovisala nauku, tehnologiju i inovacije u Kuvajtu kako bi modernizovala državu, a istovremeno nudila održivu budućnost za ljude.

Bolnica raskošna kao emirova palata

Ministarstvo zdravlja Kuvajta otvorilo je veliku bolnicu Al-Sabah 1962. za skoro 17 miliona dolara. Rasprostranjena na 400 hektara, najveća medicinska ustanova u zemlji uključuje odeljenja kao što su opšta hirurgija, intenzivna nega, internističko odeljenje, kardiologija i dečje odeljenje. Poslednjih godina, bolnica se proširila i postala medicinski grad sam po sebi pod nazivom Medicinski okrug Al Sabah sa nizom medicinskih centara i novom bolnicom Al-Sabah. Nudi neverovatnih 771 krevet na 12 spratova sa kapacitetom parkinga od 1.257 mesta.

Šarmantni kulturni centar Šeik Džaber Al-Ahmad

Kolokvijalno poznat kao kuvajtska opera, centar je deo Kuvajtskog nacionalnog kulturnog okruga (KNCD) vrednog milijardu dolara. Ovo kulturno središte oživljava dela iz oblasti muzike, pozorišta, filma, radionica i izgovorene reči. JACC je video više od 2 miliona posetilaca od otvaranja 2016. godine, 6.000 umetnika i ostvario je prihod od skoro 15 miliona dolara. Glavna zgrada prima 2.000 ljudi, dok pozorište ima 1.100 mesta. Pored konferencijske sale od 350 mesta, ovo arhitektonsko čudo ima kapacitet za preko 3.000 automobila.

Sa ogromnim bogatstvom i moći, kuvajtska kraljevska porodica je oblikovala zemlju u moćnu kuću koja veruje u rast, razvoj, kulturu i filantropiju. Uz značajan doprinos različitim oblastima kao što su jahanje, kulturni centri, medicinska nega i muzeji, Kuća Sabah je postavila čvrste temelje za sigurnu i bogatiju budućnost.

BONUS VIDEO:

This browser does not support the video element.

Marko Lopušina izneo detalje i anegdote od Srba milijardera!  Kurir televizija

(MONDO)