Svet

KISINDŽER UPOZORIO! SVET NA PREKRETNICI U NAREDNIH 5 GODINA: Kina mora da se uključi - ova sila postaće moćnija od ljudi

Autor Ivana Lazić

Henri Kisindžer govorio je o globalnoj pretnji od veštačke inteligencije, čiji potencijal može da ugrozi delovanje čoveka.

Izvor: Profimedia/AFP

Henri Kisindžer je opisao veštačku inteligenciju kao "najveći izazov našeg vremena”, predviđajući da bi čovečanstvo u narednih pet godina moglo da bude zamenjeno mašinama. Od objavljivanja OpenAI-ovog ChatGPT-a u novembru 2022., potencijal veštačke inteligencije je postao veliki, preteći da zameni ljude na nekim poslovima, posebno na poslovima službenika, preneo je Insajder.

Poslovi u tehnologiji, medijima, pravu, analizi istraživanja tržišta, obrazovanju, trgovini, grafičkom dizajnu, računovodstvu i službi za korisnike su među onima koji su u najvećem riziku da budu zamenjeni veštačkom inteligencijom, rekli su stručnjaci za Insajder.

Kisindžer, koji ima 100 godina, rekao je da je zabrinut da bi veštačka inteligencija mogla postati toliko moćna na duge staze da dovede do naučno-fantastičnog ishoda da ljudi služe mašinama - a ne obrnuto.

"Mislim da se to može izbeći, ali samo razumevanjem suštine ove inteligencije", rekao je on.

Kisindžer je koautor knjige o veštačkoj inteligenciji "Doba veštačke inteligencije i naša ljudska budućnost“, u kojoj je, zajedno sa bivšim izvršnim direktorom Gugla Erikom Šmitom i kompjuterskim naučnikom Danijelom Hatenloherom, istraživao kako veštačka inteligencija može da promeni naše odnose sa znanjem, politikom, i društvo. On je u procesu pisanja druge knjige na ovu temu.

Da li će veštačka inteligencija zameniti ljude, kaže on, "pitanje je našeg života“.

"To je veliki izazov naše budućnosti i na tom nivou je u interesu Kine i drugih naprednih zemalja i eventualno svih zemalja da joj se pridruže jer su inače u rukama mašinerije koju ne razumeju“, rekao je on.

Kisindžerov glavni strah je generativna veštačka inteligencija — algoritmi, poput ChatGPT-a, koji kreiraju sadržaj iz jednostavnih upita i konteksta i procesa pomoću kojih stiče i generiše znanje.

"Kada ove mašine budu mogle da komuniciraju jedna sa drugom, što će se sigurno dogoditi u roku od pet godina, onda postaje skoro problem da li ljudska vrsta može da zadrži svoju individualnost suočena sa ovom konkurencijom“, rekao je on. Kisindžer je rekao da je počeo da pokušava da okupi dobronamerne naučnike kako bi unapredili uzroke slobode i suživota u svetu.

"To mora da se uradi. To se ne radi jer veštačka inteligencija još nije shvaćena“, poručio je on.

Bonus video:

(Mondo)