NAKON 5.200 GODINA! Naučnici otkrili misteriju lobanje iz močvare u Danskoj!

Posmrtni ostaci nađeni u močvari u Danskoj fascinirali su naučnike, a sada je otkrivena misterija.

Lobanja
Nik Merkulov/Shutterstock

Pre oko 5.200 godina, život jednog čoveka nasilno je završen u močvari u severozapadnom delu Danske. Istraživači su koristili napredne genetske analize da bi ispričali neočekivanu priču o "Čoveku iz Vitrupa", najstarijem poznatom imigrantu u istoriji Danske.

Čovekovi ostaci pronađeni su u močvari u Vitrupu, Danska, 1915. godine pored drvenog štapa. Istraživači procenjuju da je umro nakon što je najmanje osam puta udaren po glavi drvenim štapom negde između 3100. i 3300. godine pre nove ere. Naučnici su analizirali ostatke Čoveka iz Vitrupa u nedavnoj studiji objavljenoj u časopisu "Nature" o genetskoj praistoriji Danske koja je sekvencirala genome 317 drevnih skeleta.

Neki od istih istraživača odlučili su da sprovedu pojedinačnu studiju o Čoveku iz Vitrupa nakon što je njegov DNK pokazao da je genetski različit od ostatka danskog stanovništva kamene ere. Studija koja detaljno opisuje nova otkrića objavljena je u sredu u časopisu "PLOS One".

Migracija kamene ere

Tim istraživača, želeći da otkrije što više tragova o životu Čoveka iz Vitrupa, analizirao je njegov zubni gleđ, kamenac i koštani kolagen koristeći najsavremenije analitičke metode. Kombinovano otkrivanje specifičnih hemijskih elemenata u njegovoj gleđi, poput stroncijuma, azota, ugljenika i kiseonika, kao i analiza proteina njegovih zuba i kostiju, otkrili su kako je ishrana Čoveka iz Vitrupa prešla sa lovačko-sakupljačke na uzgajivačku pre nego što je umro između 30. i 40. godine.

Čovek iz Vitrupa verovatno je rođen i odrastao duž obale Skandinavskog poluostrva, možda u hladnim klimama Norveške ili Švedske. Genetski je bio najbliži ljudima iz tih regiona i imao je tamniju kožu od zajednica kamene ere u Danskoj. U Skandinaviji, Čovek iz Vitrupa verovatno je pripadao severnoj zajednici lovačko-sakupljača koja je uživala u ishrani ribom, fokama i čak kitovima, što ukazuje da su lovci imali čamce koji su im omogućavali da love u otvorenom moru.

A onda je nešto izazvalo drastičnu promenu u njegovom životu, i do 18. ili 19. godine Čovek iz Vitrupa bio je u Danskoj i preživljavao je na ishrani farmera, jedući ovce i koze. Njegovo putovanje do seoskog društva farmera u Danskoj "ukazuje na obimna putovanja brodom," rekli su autori studije. Zašto je Čovek iz Vitrupa prešao tako dug put nije poznato, ali istraživači imaju nekoliko teorija. Moguće je da je bio zarobljenik ili rob koji je postao deo lokalnog društva u Danskoj. Ili je Čovek iz Vitrupa bio trgovac koji se nastanio u Danskoj.

Arheolozi su znali da su iz Danske u Arktički krug u Norveškoj trgovane sekire od kremena, rekao je koautor studije Lase Sorensen, šef istraživanja drevnih kultura Danske i Mediterana u Nacionalnom muzeju u Kopenhagenu.

Čovek iz Vitrupa je najstariji poznati imigrant u danskim istorijskim zapisima, što istraživačima omogućava da detaljno prouče životnu priču osobe iz tako daleke prošlosti. Naučnici tvrde da je imao "izuzetno životno putovanje" pre nego što je ubijen i bačen u močvaru. Postoji verovanje da je ubijen kao žrtva, što je bila uobičajena praksa u to vreme.

Neki istraživači smatraju da je možda bio rob ili da je jednostavno bio na pogrešnom mestu u pogrešno vreme. Ovo istraživanje naglašava važnost močvara u religioznom životu severne Evrope u tom periodu. Van Bik, koji nije učestvovao u studiji, ističe da je ovo fascinantna studija koja pokazuje veliki naučni potencijal bioarheoloških metoda u proučavanju praistorijskih društava.

BONUS VIDEO: PRONAĐENO BLAGO! Minđuše sa oznakom Nemanjića nađene na grobnom mestu blizu crkve

This browser does not support the video element.

PRONAĐENO BLAGO! Minđuše sa oznakom Nemanjića, EVO U KOM MUZEJU SE NALAZE: Neđene na grobnom mestu blizu crkve   Kurir televizija

(Mondo/M. Š.)