Svet

KOME PUTIN PRETI NUKLEARNIM ORUŽJEM? Vojni komentator za MONDO - Govor imao jednu svrhu, evropski lider u problemu!

Autor Nevena Davidović

Magistar međunarodnih odnosa Moskovskog instituta za međunarodne odnose analizirao je za Mondo obraćanje ruskog lidera naciji.

Izvor: Sergei Bobylev / TASS / Profimed/TASS

Ruski predsednik Vladimir Putin održao je danas svoj 19. govor o stanju nacije u Federalnoj skupštini, u kom je zacrtao glavne zadatke za sledećih šest godina. Na početku obraćanja, koje je održao dve nedelje pred izbore, poručio je da je "svako obraćanje Federalnoj skupštini pogled u budućnost".

U govoru koji je trajao dva sata i šest minuta, čime je ruski lider oborio sopstveni rekord u dužini trajanja izlaganja, Putin je govorio o ekonomskim temama, NATO-u, Zapadu, ratu u Ukrajini. Kako je rekao, cela ekonomija pokazala je fleksibilnost i otpornost. 

"Obnova i održavanje naše baze industrije je osnova za zaštitu našeg suvereniteta. U bližoj budućnosti, postaćemo četvrta ekonomska sila. Pokrećemo i program novih 25 Univerziteta širom države", podvukao je Putin.

Putin je rekao da Rusija nije započela rat u Donbasu, već da će učiniti sve da ga okonča, iskoreni nacizam i reši zadatke "specijalne vojne operacije". Naglasio je da ruske oružane snage samouvereno napreduju u brojnim pravcima. Sistem "Kinžal" se efikasno koristi, kaže on, dodajući da su svi prethodni planovi za razvoj ruskog odbrambenog sektora ispunjeni.

Predsednik je tvrdnje o navodnim planovima Ruske Federacije da nuklearno oružje u svemiru rasporedi ocenio neosnovanim."Rakete 'Sarmat' isporučene su trupama, Rusija će ih uskoro demonstrirati u oblastima zasnivanja na borbenoj dužnosti", rekao je on.

Navode Sjedinjenih Američkih Država da Rusija poseduje anti-satelitsko oružje je odbacio. "To je laž da bismo mi ispali loši. Treba da znate da smo u poslednjih 15 godina poštovali svaki dogovor vezan za nuklearno naoružanje i predlagali smo da se ograniči upotreba ovog oružja. Sjedinjene Države pregovaraju sa nama samo kada imaju sopstveni interes. Ceo Zapad pokušava da nas uvuče u oružani sukob nalik Hladnom ratu", istakao je Putin.

Sa Boškom Jovanovićem, magistrom međunarodnih odnosa Moskovskog instituta za međunarodne odnose i vojnim komentatorom razgovarali smo o poruci koju je Putin poslao svetu.

"Putin je održao redovan govor, koji je pandan govoru o stanju nacije koji drži američki predsednik. Pre nekoliko dana pojavio se navodno tajni dokument u koji imao uvid 'Financial Times', da su Rusi spremni da upotrebe taktičko nuklearno oružje, a taktičko znači na delu fronta. To je urađeno sa razlogom da bi se ohladile usijane glave u NATO-u koje bi da šalju NATO trupe na teritoriju Ukrajine. Ceo današnji govor Putina je imao tu jednu svrhu da upozori predsednika Makrona da bude pažljiviji u davanju izjava", kaže Jovanović za Mondo.

Izvor: Stanislav Krasilnikov / Sputnik / Profimedia

Naš sagovornik podseća da je američki predsednik, koji je glavni političar Zapada, još na početku sukoba u Ukrajini rekao da neće biti američkih trupa na teritoriji Ukrajine, jer bi to značilo početak nuklearnog rata, što Bajden nikako ne želi. "Makron, sa druge strane, ima želju da bude lider u Evropi, zato voli da daje bombastične izjave. Kasnije, kada je Ministarstvo spoljnih poslova Francuske uvidelo kakvu je reakciju njegova izjava izazvala, izdalo je saopštenje da Moskva prati šta se u Parizu priča. Ako je to uspeh francuske diplomatije, onda su oni u velikom problemu", navodi vojni komentator.

Podsetimo, na konferenciji o Ukrajini održanoj u Parizu pre dva dana, više od 20 zemalja odlučilo je da toj zemlji pruži veću, ali i bržu pomoć. Francuski predsednik rekao je nakon završetka konferencije da ne isključuje upotrebu francuskih kopnenih snaga u Ukrajini. "Ništa nije isključeno kako bi se sprečila pobeda Rusije u Ukrajini". Međutim, na sastanku više od 20 šefova država i vlada, nije bilo zajedničkog stava u vezi sa kopnenim snagama.

BONUS VIDEO: