Pol Aleksander, poznat kao "čovek u čeličnim plućima" preminuo je 11. marta 2024. u 78. godini, navodi se na njegovoj stranici za donacije. Pol Aleksander (78) iz Teksasa oboleo je od dečje paralize sa šest godina usred igre sa svojim vršnjacima. Bolest ga je paralizovala od vrata nadole, zbog čega nije mogao samostalno da diše, pa je većinu života proveo u metalnoj "kutiji" koja je to činila umesto njega. Uprkos tome, postigao je mnogo i postao inspiracija svima.
Mašina nazvana "gvozdena pluća" iz ranih 1900. bio je jedini način da se Polu, tada dečaku, spase život, a na neobične okolnosti brzo je morao da se navikne. Od tada je mogao da gleda samo u ogledalo iznad svoje glave.
"Nije bitno da li možete da se pomerite ili ne. Nije važno da li možete da dišete ili ne. I to je ono što ja radim. Ja samo živim život", rekao je on u jednom od intervjua. Oslanjao se na tu mašinu više od sedam decenija - čak i kada su nove tehnologije postale dostupne, objavio je Dejli mejl.
"Pol Aleksander, 'Čovek u čeličnim plućima', preminuo je juče. Nakon što je preživeo dečiju paralizu kao dete, živeo je preko 70 godina u gvozdenim plućima. U to vreme Pol je otišao na koledž, postao advokat i objavljivani autor. Njegova priča je putovala nadaleko i nadaleko, pozitivno utičući na ljude širom sveta. Pol je bio neverovatan uzor koji će se i dalje pamtiti. Pol, nedostajaćeš, ali pamtićemo te. Hvala što si podelio svoju priču sa nama", piše unutar objave na njegovoj stranici za donacije.
Tom prilikom oglasio se i njegov brat Filip.
"Veoma sam zahvalan svima koji su donirali za prikupljanje sredstava mog brata. To mu je omogućilo da proživi poslednjih nekoliko godina bez stresa. Takođe će platiti njegovu sahranu. Apsolutno je neverovatno pročitati sve komentare i znati da je toliko ljudi inspirisano Polom. Tako sam zahvalan", napisao je on.
Pol je sa 21, postao prva osoba koja je završila srednju školu u Dalasu, a da nije lično pohađala nastavu. Primljen je na "Southern Methodist University" u Dalasu, nakon mnogo poteškoća sa administracijom univerziteta, a zatim je upisao fakultet prava na Univerzitetu Teksas, Ostinu. Postao je advokat i zastupao je klijente na sudu u trodelnom odelu i modifikovanim invalidskim kolicima koja su držala njegovo paralizovano telo uspravno.
Napisao je memoare na 155 stranica i za to mu je trebalo pet godina, a svaku reč je napisao olovkom pričvršćenom za štap u ustima. Pol je nadživeo svoje roditelje, svog brata, pa čak i svoja originalna gvozdena pluća, koja su počela da puštaju vazduh 2015. godine, ali ih je popravio mehaničar Brejdi Ričards.
Ventilator, velika žuta metalna kutija, zahteva od pacijenata da leže unutra, sa uređajem čvrsto pričvršćenim oko vrata. Deluje tako što stvara vakuum koji mehanički uvlači kiseonik u pluća za pacijente čiji su centralni nervni sistem i respiratorna funkcija bili pogođeni poliomijelitisom. Doktori su pokušali da nateraju Pola da sam diše, isključivši mašinu, ali nije trebalo dugo da poplavi i onesvesti se.
Tokom svog života, Pol nikada nije dozvolio da uređaj stane na put onome što je želeo da postigne, da putuje avionima, živi samostalno, moli se u crkvi, posećuje okean i zaljubljuje se. Dok je bio na univerzitetu, Aleksandar je upoznao Kler, sa kojom se kasnije verio. Iskreno je govorio za Gardijan o tome kako mu je njena majka zabranila da razgovara sa njenom ćerkom. U kasnijem životu Aleksandar je izgradio blizak odnos sa Keti Gejns, koja je postala njegova negovateljica - ili "ruke i noge", po njegovim rečima.
Dečja paraliza (poliomijelitis)
Poliomijelitis je zarazna virusna bolest koja utiče na respiratornu funkciju centralnog nervnog sistema i može izazvati slabost mišića i paralizu. Prenosi se kontaminiranom vodom i hranom ili kontaktom sa zaraženom osobom. U velikoj meri je iskorenjena širom sveta nakon široke upotrebe vakcine koja je ušla u upotrebu 1950-ih. Bolest je danas endemska u samo četiri zemlje: Nigeriji, Pakistanu i Avganistanu. Poliomijelitis je nedavno iskorijenjen u Indiji nakon opsežne kampanje u periodu od oko 20 godina, uspešno okončavši epidemiju kontinuiranim oralnim i vakcinama.
BONUS VIDEO:
(MONDO/U. M.)