• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ne verujem ja vama ništa!

Tamo negde početkom devedesetih, malo ko se sada seća jednog noćnog zasedanja i grdnog truda poslanika Branka Lazića da ispriča priču sa tužnim krajem. Vidno „izmoren“ dužinom sednice i vremena provedenim i bifeu u očaj je bacao predsednika skupštine a kod poslanike izazivao salve smeha.

Baš u takav naslov mogao bi se sažeti nalaz jednog skorašnjeg istraživanja o poverenju gradjana u skupštinu i poslanike. Nešto se nisam preterano iznenadio rezultatu da parlamentarcima veruje samo nekoliko procenata gradjana. Koliko stane u statističku grešku. Nešto malo bolje stoje ako se gleda delimično poverenje. Ima nekih 15-tak odsto onih gradjana koji izgleda malo veruju a malo više ne. Meni sve to nekako logično i nije znam da nije od juče. Dugo se već ovde na tome radi. I stranke i oni koje pošalju u skupštinu. A mi vremešni sa sačuvali ponešto u pamćenju.

Znam da se većina onih koji prebiraju stranice MONDO-a ne seća soc-realizma i tadašnje skupštine koja je ponajviše bila sinekura za zaslužne drugarice i drugove i mehanizam za pakovanje odluka partijskih vrhova u demokratsku formu. Nije se ni tada mnogo verovalo u poslanike ali su sednice bile umivene uredne i nije ih prenosila televizija. Osim naravno onih na kojima su, tako je predstavljano, donošene istorijske odluke.

E posle u Srbiju stigla kao demokratija i višestranačje. Ono ispostavili se diktatura i to kakva. No, slabašna opozicija skupštinu koristila kao političku tribinu jer ionako nije imala nikakav uticaj na to kakvi se zakoni i parlamentarne odluke donose. A bilo je vrlo i zanimljvih epizoda koje su polako ali sigurno izmenile sliku o skupštini kao vrlo značajnom, ozbiljnom i dostojanstvenom domu.

Tamo negde početkom devedesetih, malo ko se sada seća jednog noćnog zasedanja i grdnog truda poslanika Branka Lazića da ispriča priču sa tužnim krajem. Vidno „izmoren“ dužinom sednice i vremena provedenim i bifeu u očaj je bacao predsednika skupštine a kod poslanike izazivao salve smeha.

U parlament posle stigli neki manje trpeljivi poslanici. Bilo je i medjusobne tuče, čupanja kablova, polivanja vodom, iznošenja narodnih poslanika, besprizornog vredjanja. Ma teško bi bilo nabrojati šta je sve gradjanin i birač mogao da vidi i čuje u skupštini i to u direktnom prenosu. I za divno čudo kao jedan od najžešćih problema skupštine ispostavilo se to hoće li biti ili ne prenosa sednica.

A da šteta bude veća. Mislim po poverenje u poslanike oni se ponajviše ponašaju kao stranačka vojska. Ponekad zaliči kao da su poslanici i skupština tu zbog sebe, da su sami sebi svrha. Seća li se neko priče o zakonu kojim bi poslanici sebi isposlovali penziju samo ako proguraju jedan mandat u parlamentu. To je valjda kao trebalo da doprinese kvalitetu demokratije.

Mogu sad oni u skupštini da prebrojavaju usvojene zakone. Pa još važne za put ka evropi. Da nabrajaju sate provedene u debatama i čitanju raznih materijala. Koliko god hoće. Ipak malo im se veruje. Poslanici su ipak političari a njima se generalno ne veruje. No, ako će se suditi po dosadašnjem iskustvu. Mislim da se niko od njih neće mnogo nasekirati slabašnim poverenjem gradjana u narodne poslanike pa i stranke koje su ih poslale u skupštinu. Kao da političari i dalje računaju na ono što se kolokvijalno naziva pileće pamćenje gradjana.

Na to da će do sledećih izbora glasači zaboraviti razne nepodopštine i neispunjena obećanja i opet im pokloniti poverenje i nove mandate. Možda su u pravu. No, meni se nekako čini da bi valjalo obratiti oažnju na rast broja apstinenata. Onih koji ne izlaze na izbore. I to je neki signal. Uz to ovde se i dalje u velikom broju glasa protiv. Da neko ne dodje na vlast. Kažu, to se obično dogadja kada i nije baš neka politička ponuda.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Mamut sa slonovskim pamcenjem

Postovani gospodine Vlajicu, secam se i sjajne ekipe Radio Beograda pre nego se rasprsila na sve strane sveta i tog zasedanja kada me je prica sa tuznim krajem nasmejala do suza.Ne slazem se sa Vama da je pre visestranacja Skupstina bila \"sinekura za zasluzne drugarice i drugove\" iz vrlo prostog razloga: ni tada se odluke nisu donosile u Skupstini, ali se tamo nisu dobijale ni pare, ni penzije,ni bilo kakve znacajne privilegije. Skupstina je bila neko nevidljivo telo koje je imalo svoju ulogu.Ali, vecina onih koji danas nemaju poverenje gradjana, ali imaju velike privilegije, u tu Skupstinu ne bi mogli ni ugalj da unose.

Kameni

Poštovani gospodine Vlajiću, Gotovo da me ne čudi činjenica da niko nije poslao komentar na Vaše redove objavljene još 8-og aprila, uveče. Da bi ste i Vi lakše podneli tu sasvim verovatnu pojavu nedostatka mašte koja nas neizbežno, barem antropološki, približava starim rimljanima, podsetiću Vas da je pre tačno sto godina jedan naš pesnik objavio pesmu pod naslovom Naši dani. Taj pesnik se utopio 1917. godine kao ratni izveštač, zapisao je najlepše ljubavne i rodoljubive stihove,bar ja tako smatram, ali ta i mnoge druge nepomenute pesme, NIKADA nisu bile u čitankama ili taman posla u obaveznoj lektiri. Jedna od mojih teorija govori o tome da su svi ljudi pesnici. Neki to znaju, a nekoma je to bolje i ne pominjati. Ipak, treba pročitati Kritiku metafore, Branka Miljkovića, čak i zbog toga što manje podseća na pesmu(nekako nema baš prave rime). Pozdrav i ne zamerite na smetnji...

Najnovije

Kolumnisti