Eurobasket DEŽELA STYLE (prvi dio)

Pauza je bila duga. Uspješno sam odolijevao raznim Mondo pritiscima i nagovoranjima te tokom ljeta ostao čist kao jutarnja rosa. Nisam napisao ništa.

U trenucima kada je realno bilo materijala za nove kolumne, dominirala je moja lijenost i urođena sposobnost da se ne pomjeram sa jednog mjesta. Sada više nemam kud.

Pred nama je desetkovani Eurobasket, treba napisati meni omiljeni tekst, najavu velikog košarkaškog takmičenja. Treba uraditi ono što sa sportom nema puno veze tj. prognozirati plasman kako bi se kasnije moglo izgovoriti ono čuveno "Jesam ti rekao!!" ili kako to obično biva trpiti kritike zbog promašaja.

Dakle bez daljeg odlaganja da krenemo...

Kažu da su Evropska prvenstva nakon Olimpijskih igara uvijek imala problema sa otkazima i nedolascima većeg broja igrača, ali ovo je neka nova teritorija kojom do sada nismo kročili.

Do trenutka pisanja ovog teksta preko 50 igrača je reklo NE predstojećem Eurobasketu.

Neki imaju dobre razloge, neke realno boli briga da igraju za svoje reprezentacije i tako nakon gotovo šest godina nemamo jasnog favorita za osvajanje zlatne medalje. Prvo hajde da probamo imenovati sve značajnije otkaze u reprezentacijama...

Španija: P. Gasol, J.C. Navarro, F. Reyes, S. Ibaka, N. Mirotić(nije želio da bude zamjena Ibaki)

Francuska: J. Noah, K. Seraphin, R. Gobert, R. Turiaf, Ali Traore, M. Pietrus, R. Beaubois, I. Mahinmi

Rusija: A. Kirilenko, T. Mozgov, S. Bykov, V. Hryapa, S. Kaun, Selektor Fotis Katsikaris(naprasno podnio ostavku)

Grčka: K. Coufos, N. Calathes, S. Schortsanitis

Italija: D. Galinari, D. Hackett, A. Bargnani(nije još zvanično ali velika je šansa da ga neće biti zbog upale pluća)

Srbija: M. Mačvan, Z. Erceg, V.Micov, N. Veličković, D. Savanović, upitnik je i dalje oko nastupa Miloša Teodosića

Njemačka: D.Nowitzki, C. Caman, T.Olbrecht, D. Shroeder, E.Harris

Slovenija: E. Lorbek, P. Brezec, B. Udrih, Saša Vujačić nije pozvan

Hrvatska: Z. Planinić, M. Banić, M. Popović, K. Lončar, R. Stipčević

Litvanija: S. Jasaitis, P.Jankunas, S. Jasikevicius

Velika Britanija: L. Deng, B. Gordon, J. Freeland, P. Mensah-Bonsu

Ukrajina: A.Len, O.Pecherov, K. Fesenko, S.Lischuk

Gruzija: Z.Pachulia, T.Shengelia

Crna Gora: N. Peković, V. Dragičević, M.Todorović

Latvija: D. Bertans, A. Biedrins

Lista ovako gledajući zaista djeluje impresivno. NBA igrači sve više izbjegavaju obaveze tokom ljeta, mada postoje već neke garancije da će većina njih nastupati na novoimenovanom World Cup of Basketball naredne godine u Španiji. Ovo je projekat na kojem će usko sarađivati NBA i FIBA i koji bi trebao donijeti rast popularnosti pomalo zanemarenog SP u košarci.

Osim otkaza igrača, Slovenija kao domaćin predstojećeg EP je čak u jednom trenutku zbog finansijske krize i dosta pratećih problema pokušala da se ratosilja Eurobasketa, ali izdržali su do kraja. Dvorana u Celju još nema hlađenje i kako sada stvari stoje, rashladni uređaji će biti iznajmljivani za odigravanje utakmica. Dvorana u Jesenicama još nije potpuno završena ali to će valjda biti urađeno do početka tj. 4. septembra.

Uveliko se priča da je još ranije reprezentaciji Italije navodno obećano da će svoje utakmice igrati u Koperu i na kraju se to i desilo. Također i neke druge reprezentacije su opet navodno dobile garancije oko mjesta gdje će igrati grupnu fazu. Prvenstvo je zbog prije svega brojnih otkaza vrlo neizvjesno i mnogi ga porede sa EP '93 zbog odsustva najvećih zvijezda ali i činjenice da je tada odigran veliki broj neizvjesnih mečeva te da je zlato potpuno neočekivano osvojila selekcija Njemačke sa tri pobjede u četvrtfinalu, polufinalu i finalu od ukupno šest razlike.

Iz ove perspektive najtužnije EP u proteklih 25 godina je bez dileme odigrano 1991. Nama je ostalo u dobrom sjećanju zbog činjenice da je tadašnja Jugoslavija pregazila sve protivnike na putu do prvog mjesta ali...na tom Eurobasketu je igralo samo osam reprezentacija, nije bilo SSSR-a, treće mjesto je osvojila Španija sa tri pobjede dok je sa blistavih 1-4 drvena medalja tj. četvrto mjesto pripalo Francuskoj...To su bili dani...

ZLATO, SREBRO, BRONZA...

1. GRČKA

Čisti osjećaj. Igrači koji su testirani u brojim važnim utakmicama, što klupskim što reprezentativnim.U nacionalni tim se vraća najbolji evropski igrač posljednje dvije godine(ne računamo NBA evropljane) Vassilis Spanoulis koji nakon dvije uzastopne Eurolige i dva naslova MVP F4 želi da veže i titulu Evropskog šampiona. Sve to kao prva violina i ubjedljivo prva napadačka opcija. Kada je gusto u Grčkoj znaju na koga ide lopta.

Nakon SP 2010 i fijaska Jonasa Kazlauskasa opet je stranac na klupi Grčke reprezentacije ali za razliku od Inspektora Kluzoa u kojeg su igrači uglavnom zapanjeno gledali Andrea Trinchieri za sada uglavnom bere pohvale za svoj rad čak i od poslovično zlobnih grčkih novinara. Doduše po njemu je raspalio prekobrojni Nikos Pappas tek da ne bude sve glatko. Grci će na Eurobasket bez Koufosa, Calathesa i Sofoa. Realno najveći hendikep je odsustvo Calathesa koji je nakon reprezentativnog oproštaja Dijamantidisa daleko najbolji grčki plej. Poziciono pak najviše će se osjetiti izostanak Koufosa koji je u stanju da zatvori reket ali i da brzo trči iz odbrane u napad.

Grčka rotacija na centru je dosta tanka s obzirom da je zbog povrede rebara Bourousis tek odigrao svoj prvi pripremni meč te da je jedini sa gabaritima Vougioukas. U ovoj konstalaciji snaga dosta minuta će biti za Mavrokefalidisa koji kako kažu svoje odrađuje na isti način bez obzira igrao protiv petoligaša ili Miami Heata, brzina kojom se uklopio u igru Barcelone prošle godine govori u prilog tome. U napadu će se vrtiti pick n roll do smrti. Dosta važni će biti prodori Spanoulisa i njegove povratne lopte za šutere. Iskustva i hrabrosti u tijesnim završnicama imaju napretek. Čak osam igrača u rotaciji je Euroligu osvajalo najmanje dva puta te gomile medalja u mlađim i seniorskim reprezentativnim kategorijama. Kultura pobjeđivanja je vrlo bitna, a ova je grupa je ima u svim oblicima. Taktički i tehnički izuzetno obučena ekipa koja doslovno može da igra svaki stil.  Problem mogu biti žute minute Spanoulisa kada bjesomučno šutira i gubi lopte te lične greške centara. Među 12 mjesta vjerovatno neće biti za Vasiliadisa i Perperoglua.

2. ŠPANIJA

Bez Pau Gasola i Navarra koji propušta prvu reprezentativnu akciju od 1997 godine. Bez Reyesa i Ibake te Mirotića. Gasol, Navarro i Reyes će svoj oproštaj imati u Španiji naredne godine, ali selekciju u Sloveniji predvodi najbolji španski igrač u ovom trenutku. Zamislite da vam je neko prije tri - četiri godine rekao da će se najbolji španski igrač u bilo kojem trenutku zvati Marc Gasol, pomisili bi da ostatak tima više nije među živima, ali Gasol je u ovom trenutku najbolji s razlogom.

Njegova odbrana i napad djeluju kao savršenstvo u pojedinim trenutcima. Pregled igre je perfektan, saradnja sa ostatkom tima gotovo bez greške i odjednom tromi, debeli, mlađi Gasol koji je nosio nadimak tenk je igrač koji je uvijek tamo gdje treba da bude, koji uvijek otvara prostor i koji nikada ne forsira bez prijeke potrebe. Španija već godinama igra daleko najljepšu košarku u Evropi, a i ovaj tim igra po istom receptu. Linija plejeva je ubitačna Calderon, Rubio, Rodriguez tu je Llull kojeg volite i mrzite u rasponu od tri sekunde te Rudy Fernadez na kojeg će pasti veliki teret postizanja poena te će biti zanimiljivo pratiti njegovu šutersku formu. Dosadašnjeg pomoćnog trenera Juana Orengu su promovisali u prvog stručnjaka koji će zamjeniti Sergia Scariola(Sergio će naredne sezone pokušati da uništi Kuću Laboral nakon što je uspješno uneredio Armani Jeans). Mane ovog tima su odbrana, šut i nedostatak prave izmjene za Marca Gasola. Španiji odbrana nije bila primarna jer su jednostavno uvijek mogli da ubace poen više od protivnika što za ovu ekipu ne možete da tvrdite.

Orenga dosta u pripremnom periodu koristi zonu koju ćemo od Španije vidjeti u značajnoj mjeri i na Eurobasketu. Što zbog činjenice da su u odbrani čovjek na čovjeka na izuzetnom nivou samo Gasol, Rubio i Llull, što zbog potrebe da se Marc Gasol sačuva od ličnih grešaka jer prave izmjene na tom mjestu Orenga i nema. Jedini vrhunski šuter u ovom timu je Calderon ali on nikada nije ispaljivao 6-7 trojki po tekmi plus nekako uvijek promašuje u važnim mečevima. Na papiru 9 od 12 igrača može da uđe u seriju trojki ali svih devet su vrlo sporadični što bi Španiju moglo da košta zlatne medalje.

3.LITVANIJA

Nakon 2010 najbolja litvanska selekcija. Valančiunas je dramatično fizički napredovao i izgleda zastrašujuće u odnosu na period prije recimo 15 mjeseci. Litvanija je popunjena na svim mjestima osim na pleju gdje bi mogli da imaju probleme, posebno protiv kvalitetnog pritiska na loptu. Ostatak tima izgleda zaista dobro.

Iako su šuterski poslovično jaki, ovaj tim ima nekoliko jasnih opcija za spuštanje lopte na niski post i neće zavisiti isključivo od šuta izvana što je koštalo Litvance na nekim prijašjim takmičenjima. Litvanija će pokušati da igra maksimalno brzo, prva opcija u napadu je "Halo, daj mi loptu ja sam NBA igrač!" Linas Kleiza koji ako ponovi svoje partije sa SP u Turskoj za Litvance nema zime.

Veliki talent Donatas Moteijunas je odigrao sjajno na početku priprema ali kako se bliži početak EP igra sve slabije. Nakon Kalnietisa rotacija na pleju gotovo da ne postoji. Trojke će da šutiraju gotovo svi. Mačiulis se u Panatinaikosu vratio na veliku scenu i biće izuzetno važan za ovaj tim. Može li Jonas Kazlauskas nakon serije loših rezultata(Grčka 2010, CSKA 2012) odvesti ovaj tim do medalje? Hajde da kažemo da može...

PRVI ISPOD CRTE

FRANCUSKA

Da su kompletni bili bi prvi favoriti za zlato, ovako mogu do kraja ali mogu i da ne vide polufinale ako im se desi jedan od onih čuvenih raspada sistema. Oni koji prate francusku košarku kažu da im za veliki rezultat nedostaje veliki trener, a takvih sa francuskim pasošem jednostavno nema bez obzira na tvrdoglavost nacionalnog saveza. Centarska linija je desetkovana. Vidjeli ste ne početku teksta koga sve nema ali Francuska ne oskudijeva sa fizički moćnim igračima.

Tony Parker je na prošlom prvenstvu bio najbolji strijelac i ne treba sumnjati da će na sličnom nivou biti i u Sloveniji. Ono što Fracuskoj treba je druga violina. Možemo li konačno vidjeti agresivnog Batuma u kontnuitetu? Iskustva nas uči da je to malo vjerovatno. Odbrana za ovaj tim bez obzira na šupljinu pod košem neće biti problem. Problem će opet biti kada protivnici napune reket i onemoguće prodore Parkera.

Mogu li De Colo, Batum i Gelabale u kontnuitetu da pogađaju izvana i tako rašire odbrane? U Litvaniji su pogađali i rezultat je bio plasman u finale. Sada je teško vjerovati u taj scenario...

OVDJE NEMA NIKOGA

Tri bez premca najlošije reprezentacije u pripremnom periodu su Ukrajina, Njemačka i Velika Britanija.

Tamo zasada ne funkcioniše ništa. Ukrajina sa najgorim dresovima koje je jedan tim nosio van treninga je odigrala Trofej Beograda kao grupa građana. Mike Fratello, čovjek koji je bio NBA trener na čak 1215 utakmica i koji ima 667 pobjeda u regularnim sezonama djeluje kao da se zeza. Jedinu pravu komunikaciju uspjeva da uspostavi sa Poohom Jeterom. Ostali izgledaju izbezumljeno. Na time outima drži motivacione govore koji motivišu evenutalno dvojicu. Njegov pomoćnik Bob Hill koji je bio prvi trener Indiane, San Antonia i Seattlea uglavnom zijeva i provjerava da li kasni mjesečna uplata od ukrajinskog saveza. Kažu da je Fratellova cijena blizu pola miliona dolara.

Njemačka će na Eurobasketu vjerovatno imati problema da probije granicu od 65 poena. Bez Nowitzkog je to sasvim drugi tim. Bez Nowitzkog i još četvorice to je tihi užas.

Za Veliku Britaniju učešće su otkazali, pa gotovo svi, tako da sastav djeluje kao da čitate prvih jedanaest Norwicha ili Hulla. Grčkoj je prije par dana bolji otpor od Velike Britanije pružio univerzitet Florida State, a njima je američki fudbal na prvih pet mjesta....

U drugom dijelu najave Eurobasketa pišemo o svim reprezentacijama sa prostora Ex-Yu koje nastupaju u Sloveniji i njihovim šansama...

U trenucima kada je realno bilo materijala za nove kolumne, dominirala je moja lijenost i urođena sposobnost da se ne pomjeram sa jednog mjesta. Sada više nemam kud.

Pred nama je desetkovani Eurobasket, treba napisati meni omiljeni tekst, najavu velikog košarkaškog takmičenja. Treba uraditi ono što sa sportom nema puno veze tj. prognozirati plasman kako bi se kasnije moglo izgovoriti ono čuveno "Jesam ti rekao!!" ili kako to obično biva trpiti kritike zbog promašaja.

Dakle bez daljeg odlaganja da krenemo...

Kažu da su Evropska prvenstva nakon Olimpijskih igara uvijek imala problema sa otkazima i nedolascima većeg broja igrača, ali ovo je neka nova teritorija kojom do sada nismo kročili.

Do trenutka pisanja ovog teksta preko 50 igrača je reklo NE predstojećem Eurobasketu.

Neki imaju dobre razloge, neke realno boli briga da igraju za svoje reprezentacije i tako nakon gotovo šest godina nemamo jasnog favorita za osvajanje zlatne medalje. Prvo hajde da probamo imenovati sve značajnije otkaze u reprezentacijama...

Španija: P. Gasol, J.C. Navarro, F. Reyes, S. Ibaka, N. Mirotić(nije želio da bude zamjena Ibaki)

Francuska: J. Noah, K. Seraphin, R. Gobert, R. Turiaf, Ali Traore, M. Pietrus, R. Beaubois, I. Mahinmi

Rusija: A. Kirilenko, T. Mozgov, S. Bykov, V. Hryapa, S. Kaun, Selektor Fotis Katsikaris(naprasno podnio ostavku)

Grčka: K. Coufos, N. Calathes, S. Schortsanitis

Italija: D. Galinari, D. Hackett, A. Bargnani(nije još zvanično ali velika je šansa da ga neće biti zbog upale pluća)

Srbija: M. Mačvan, Z. Erceg, V.Micov, N. Veličković, D. Savanović, upitnik je i dalje oko nastupa Miloša Teodosića

Njemačka: D.Nowitzki, C. Caman, T.Olbrecht, D. Shroeder, E.Harris

Slovenija: E. Lorbek, P. Brezec, B. Udrih, Saša Vujačić nije pozvan

Hrvatska: Z. Planinić, M. Banić, M. Popović, K. Lončar, R. Stipčević

Litvanija: S. Jasaitis, P.Jankunas, S. Jasikevicius

Velika Britanija: L. Deng, B. Gordon, J. Freeland, P. Mensah-Bonsu

Ukrajina: A.Len, O.Pecherov, K. Fesenko, S.Lischuk

Gruzija: Z.Pachulia, T.Shengelia

Crna Gora: N. Peković, V. Dragičević, M.Todorović

Latvija: D. Bertans, A. Biedrins

Lista ovako gledajući zaista djeluje impresivno. NBA igrači sve više izbjegavaju obaveze tokom ljeta, mada postoje već neke garancije da će većina njih nastupati na novoimenovanom World Cup of Basketball naredne godine u Španiji. Ovo je projekat na kojem će usko sarađivati NBA i FIBA i koji bi trebao donijeti rast popularnosti pomalo zanemarenog SP u košarci.

Osim otkaza igrača, Slovenija kao domaćin predstojećeg EP je čak u jednom trenutku zbog finansijske krize i dosta pratećih problema pokušala da se ratosilja Eurobasketa, ali izdržali su do kraja. Dvorana u Celju još nema hlađenje i kako sada stvari stoje, rashladni uređaji će biti iznajmljivani za odigravanje utakmica. Dvorana u Jesenicama još nije potpuno završena ali to će valjda biti urađeno do početka tj. 4. septembra.

Uveliko se priča da je još ranije reprezentaciji Italije navodno obećano da će svoje utakmice igrati u Koperu i na kraju se to i desilo. Također i neke druge reprezentacije su opet navodno dobile garancije oko mjesta gdje će igrati grupnu fazu. Prvenstvo je zbog prije svega brojnih otkaza vrlo neizvjesno i mnogi ga porede sa EP '93 zbog odsustva najvećih zvijezda ali i činjenice da je tada odigran veliki broj neizvjesnih mečeva te da je zlato potpuno neočekivano osvojila selekcija Njemačke sa tri pobjede u četvrtfinalu, polufinalu i finalu od ukupno šest razlike.

Iz ove perspektive najtužnije EP u proteklih 25 godina je bez dileme odigrano 1991. Nama je ostalo u dobrom sjećanju zbog činjenice da je tadašnja Jugoslavija pregazila sve protivnike na putu do prvog mjesta ali...na tom Eurobasketu je igralo samo osam reprezentacija, nije bilo SSSR-a, treće mjesto je osvojila Španija sa tri pobjede dok je sa blistavih 1-4 drvena medalja tj. četvrto mjesto pripalo Francuskoj...To su bili dani...

ZLATO, SREBRO, BRONZA...

1. GRČKA

Čisti osjećaj. Igrači koji su testirani u brojim važnim utakmicama, što klupskim što reprezentativnim.U nacionalni tim se vraća najbolji evropski igrač posljednje dvije godine(ne računamo NBA evropljane) Vassilis Spanoulis koji nakon dvije uzastopne Eurolige i dva naslova MVP F4 želi da veže i titulu Evropskog šampiona. Sve to kao prva violina i ubjedljivo prva napadačka opcija. Kada je gusto u Grčkoj znaju na koga ide lopta.

Nakon SP 2010 i fijaska Jonasa Kazlauskasa opet je stranac na klupi Grčke reprezentacije ali za razliku od Inspektora Kluzoa u kojeg su igrači uglavnom zapanjeno gledali Andrea Trinchieri za sada uglavnom bere pohvale za svoj rad čak i od poslovično zlobnih grčkih novinara. Doduše po njemu je raspalio prekobrojni Nikos Pappas tek da ne bude sve glatko. Grci će na Eurobasket bez Koufosa, Calathesa i Sofoa. Realno najveći hendikep je odsustvo Calathesa koji je nakon reprezentativnog oproštaja Dijamantidisa daleko najbolji grčki plej. Poziciono pak najviše će se osjetiti izostanak Koufosa koji je u stanju da zatvori reket ali i da brzo trči iz odbrane u napad.

Grčka rotacija na centru je dosta tanka s obzirom da je zbog povrede rebara Bourousis tek odigrao svoj prvi pripremni meč te da je jedini sa gabaritima Vougioukas. U ovoj konstalaciji snaga dosta minuta će biti za Mavrokefalidisa koji kako kažu svoje odrađuje na isti način bez obzira igrao protiv petoligaša ili Miami Heata, brzina kojom se uklopio u igru Barcelone prošle godine govori u prilog tome. U napadu će se vrtiti pick n roll do smrti. Dosta važni će biti prodori Spanoulisa i njegove povratne lopte za šutere. Iskustva i hrabrosti u tijesnim završnicama imaju napretek. Čak osam igrača u rotaciji je Euroligu osvajalo najmanje dva puta te gomile medalja u mlađim i seniorskim reprezentativnim kategorijama. Kultura pobjeđivanja je vrlo bitna, a ova je grupa je ima u svim oblicima. Taktički i tehnički izuzetno obučena ekipa koja doslovno može da igra svaki stil.  Problem mogu biti žute minute Spanoulisa kada bjesomučno šutira i gubi lopte te lične greške centara. Među 12 mjesta vjerovatno neće biti za Vasiliadisa i Perperoglua.

2. ŠPANIJA

Bez Pau Gasola i Navarra koji propušta prvu reprezentativnu akciju od 1997 godine. Bez Reyesa i Ibake te Mirotića. Gasol, Navarro i Reyes će svoj oproštaj imati u Španiji naredne godine, ali selekciju u Sloveniji predvodi najbolji španski igrač u ovom trenutku. Zamislite da vam je neko prije tri - četiri godine rekao da će se najbolji španski igrač u bilo kojem trenutku zvati Marc Gasol, pomisili bi da ostatak tima više nije među živima, ali Gasol je u ovom trenutku najbolji s razlogom.

Njegova odbrana i napad djeluju kao savršenstvo u pojedinim trenutcima. Pregled igre je perfektan, saradnja sa ostatkom tima gotovo bez greške i odjednom tromi, debeli, mlađi Gasol koji je nosio nadimak tenk je igrač koji je uvijek tamo gdje treba da bude, koji uvijek otvara prostor i koji nikada ne forsira bez prijeke potrebe. Španija već godinama igra daleko najljepšu košarku u Evropi, a i ovaj tim igra po istom receptu. Linija plejeva je ubitačna Calderon, Rubio, Rodriguez tu je Llull kojeg volite i mrzite u rasponu od tri sekunde te Rudy Fernadez na kojeg će pasti veliki teret postizanja poena te će biti zanimiljivo pratiti njegovu šutersku formu. Dosadašnjeg pomoćnog trenera Juana Orengu su promovisali u prvog stručnjaka koji će zamjeniti Sergia Scariola(Sergio će naredne sezone pokušati da uništi Kuću Laboral nakon što je uspješno uneredio Armani Jeans). Mane ovog tima su odbrana, šut i nedostatak prave izmjene za Marca Gasola. Španiji odbrana nije bila primarna jer su jednostavno uvijek mogli da ubace poen više od protivnika što za ovu ekipu ne možete da tvrdite.

Orenga dosta u pripremnom periodu koristi zonu koju ćemo od Španije vidjeti u značajnoj mjeri i na Eurobasketu. Što zbog činjenice da su u odbrani čovjek na čovjeka na izuzetnom nivou samo Gasol, Rubio i Llull, što zbog potrebe da se Marc Gasol sačuva od ličnih grešaka jer prave izmjene na tom mjestu Orenga i nema. Jedini vrhunski šuter u ovom timu je Calderon ali on nikada nije ispaljivao 6-7 trojki po tekmi plus nekako uvijek promašuje u važnim mečevima. Na papiru 9 od 12 igrača može da uđe u seriju trojki ali svih devet su vrlo sporadični što bi Španiju moglo da košta zlatne medalje.

3.LITVANIJA

Nakon 2010 najbolja litvanska selekcija. Valančiunas je dramatično fizički napredovao i izgleda zastrašujuće u odnosu na period prije recimo 15 mjeseci. Litvanija je popunjena na svim mjestima osim na pleju gdje bi mogli da imaju probleme, posebno protiv kvalitetnog pritiska na loptu. Ostatak tima izgleda zaista dobro.

Iako su šuterski poslovično jaki, ovaj tim ima nekoliko jasnih opcija za spuštanje lopte na niski post i neće zavisiti isključivo od šuta izvana što je koštalo Litvance na nekim prijašjim takmičenjima. Litvanija će pokušati da igra maksimalno brzo, prva opcija u napadu je "Halo, daj mi loptu ja sam NBA igrač!" Linas Kleiza koji ako ponovi svoje partije sa SP u Turskoj za Litvance nema zime.

Veliki talent Donatas Moteijunas je odigrao sjajno na početku priprema ali kako se bliži početak EP igra sve slabije. Nakon Kalnietisa rotacija na pleju gotovo da ne postoji. Trojke će da šutiraju gotovo svi. Mačiulis se u Panatinaikosu vratio na veliku scenu i biće izuzetno važan za ovaj tim. Može li Jonas Kazlauskas nakon serije loših rezultata(Grčka 2010, CSKA 2012) odvesti ovaj tim do medalje? Hajde da kažemo da može...

PRVI ISPOD CRTE

FRANCUSKA

Da su kompletni bili bi prvi favoriti za zlato, ovako mogu do kraja ali mogu i da ne vide polufinale ako im se desi jedan od onih čuvenih raspada sistema. Oni koji prate francusku košarku kažu da im za veliki rezultat nedostaje veliki trener, a takvih sa francuskim pasošem jednostavno nema bez obzira na tvrdoglavost nacionalnog saveza. Centarska linija je desetkovana. Vidjeli ste ne početku teksta koga sve nema ali Francuska ne oskudijeva sa fizički moćnim igračima.

Tony Parker je na prošlom prvenstvu bio najbolji strijelac i ne treba sumnjati da će na sličnom nivou biti i u Sloveniji. Ono što Fracuskoj treba je druga violina. Možemo li konačno vidjeti agresivnog Batuma u kontnuitetu? Iskustva nas uči da je to malo vjerovatno. Odbrana za ovaj tim bez obzira na šupljinu pod košem neće biti problem. Problem će opet biti kada protivnici napune reket i onemoguće prodore Parkera.

Mogu li De Colo, Batum i Gelabale u kontnuitetu da pogađaju izvana i tako rašire odbrane? U Litvaniji su pogađali i rezultat je bio plasman u finale. Sada je teško vjerovati u taj scenario...

OVDJE NEMA NIKOGA

Tri bez premca najlošije reprezentacije u pripremnom periodu su Ukrajina, Njemačka i Velika Britanija.

Tamo zasada ne funkcioniše ništa. Ukrajina sa najgorim dresovima koje je jedan tim nosio van treninga je odigrala Trofej Beograda kao grupa građana. Mike Fratello, čovjek koji je bio NBA trener na čak 1215 utakmica i koji ima 667 pobjeda u regularnim sezonama djeluje kao da se zeza. Jedinu pravu komunikaciju uspjeva da uspostavi sa Poohom Jeterom. Ostali izgledaju izbezumljeno. Na time outima drži motivacione govore koji motivišu evenutalno dvojicu. Njegov pomoćnik Bob Hill koji je bio prvi trener Indiane, San Antonia i Seattlea uglavnom zijeva i provjerava da li kasni mjesečna uplata od ukrajinskog saveza. Kažu da je Fratellova cijena blizu pola miliona dolara.

Njemačka će na Eurobasketu vjerovatno imati problema da probije granicu od 65 poena. Bez Nowitzkog je to sasvim drugi tim. Bez Nowitzkog i još četvorice to je tihi užas.

Za Veliku Britaniju učešće su otkazali, pa gotovo svi, tako da sastav djeluje kao da čitate prvih jedanaest Norwicha ili Hulla. Grčkoj je prije par dana bolji otpor od Velike Britanije pružio univerzitet Florida State, a njima je američki fudbal na prvih pet mjesta....

U drugom dijelu najave Eurobasketa pišemo o svim reprezentacijama sa prostora Ex-Yu koje nastupaju u Sloveniji i njihovim šansama...

U trenucima kada je realno bilo materijala za nove kolumne, dominirala je moja lijenost i urođena sposobnost da se ne pomjeram sa jednog mjesta. Sada više nemam kud.

Pred nama je desetkovani Eurobasket, treba napisati meni omiljeni tekst, najavu velikog košarkaškog takmičenja. Treba uraditi ono što sa sportom nema puno veze tj. prognozirati plasman kako bi se kasnije moglo izgovoriti ono čuveno "Jesam ti rekao!!" ili kako to obično biva trpiti kritike zbog promašaja.

Dakle bez daljeg odlaganja da krenemo...

Kažu da su Evropska prvenstva nakon Olimpijskih igara uvijek imala problema sa otkazima i nedolascima većeg broja igrača, ali ovo je neka nova teritorija kojom do sada nismo kročili.

Do trenutka pisanja ovog teksta preko 50 igrača je reklo NE predstojećem Eurobasketu.

Neki imaju dobre razloge, neke realno boli briga da igraju za svoje reprezentacije i tako nakon gotovo šest godina nemamo jasnog favorita za osvajanje zlatne medalje. Prvo hajde da probamo imenovati sve značajnije otkaze u reprezentacijama...

Španija: P. Gasol, J.C. Navarro, F. Reyes, S. Ibaka, N. Mirotić(nije želio da bude zamjena Ibaki)

Francuska: J. Noah, K. Seraphin, R. Gobert, R. Turiaf, Ali Traore, M. Pietrus, R. Beaubois, I. Mahinmi

Rusija: A. Kirilenko, T. Mozgov, S. Bykov, V. Hryapa, S. Kaun, Selektor Fotis Katsikaris(naprasno podnio ostavku)

Grčka: K. Coufos, N. Calathes, S. Schortsanitis

Italija: D. Galinari, D. Hackett, A. Bargnani(nije još zvanično ali velika je šansa da ga neće biti zbog upale pluća)

Srbija: M. Mačvan, Z. Erceg, V.Micov, N. Veličković, D. Savanović, upitnik je i dalje oko nastupa Miloša Teodosića

Njemačka: D.Nowitzki, C. Caman, T.Olbrecht, D. Shroeder, E.Harris

Slovenija: E. Lorbek, P. Brezec, B. Udrih, Saša Vujačić nije pozvan

Hrvatska: Z. Planinić, M. Banić, M. Popović, K. Lončar, R. Stipčević

Litvanija: S. Jasaitis, P.Jankunas, S. Jasikevicius

Velika Britanija: L. Deng, B. Gordon, J. Freeland, P. Mensah-Bonsu

Ukrajina: A.Len, O.Pecherov, K. Fesenko, S.Lischuk

Gruzija: Z.Pachulia, T.Shengelia

Crna Gora: N. Peković, V. Dragičević, M.Todorović

Latvija: D. Bertans, A. Biedrins

Lista ovako gledajući zaista djeluje impresivno. NBA igrači sve više izbjegavaju obaveze tokom ljeta, mada postoje već neke garancije da će većina njih nastupati na novoimenovanom World Cup of Basketball naredne godine u Španiji. Ovo je projekat na kojem će usko sarađivati NBA i FIBA i koji bi trebao donijeti rast popularnosti pomalo zanemarenog SP u košarci.

Osim otkaza igrača, Slovenija kao domaćin predstojećeg EP je čak u jednom trenutku zbog finansijske krize i dosta pratećih problema pokušala da se ratosilja Eurobasketa, ali izdržali su do kraja. Dvorana u Celju još nema hlađenje i kako sada stvari stoje, rashladni uređaji će biti iznajmljivani za odigravanje utakmica. Dvorana u Jesenicama još nije potpuno završena ali to će valjda biti urađeno do početka tj. 4. septembra.

Uveliko se priča da je još ranije reprezentaciji Italije navodno obećano da će svoje utakmice igrati u Koperu i na kraju se to i desilo. Također i neke druge reprezentacije su opet navodno dobile garancije oko mjesta gdje će igrati grupnu fazu. Prvenstvo je zbog prije svega brojnih otkaza vrlo neizvjesno i mnogi ga porede sa EP '93 zbog odsustva najvećih zvijezda ali i činjenice da je tada odigran veliki broj neizvjesnih mečeva te da je zlato potpuno neočekivano osvojila selekcija Njemačke sa tri pobjede u četvrtfinalu, polufinalu i finalu od ukupno šest razlike.

Iz ove perspektive najtužnije EP u proteklih 25 godina je bez dileme odigrano 1991. Nama je ostalo u dobrom sjećanju zbog činjenice da je tadašnja Jugoslavija pregazila sve protivnike na putu do prvog mjesta ali...na tom Eurobasketu je igralo samo osam reprezentacija, nije bilo SSSR-a, treće mjesto je osvojila Španija sa tri pobjede dok je sa blistavih 1-4 drvena medalja tj. četvrto mjesto pripalo Francuskoj...To su bili dani...

ZLATO, SREBRO, BRONZA...

1. GRČKA

Čisti osjećaj. Igrači koji su testirani u brojim važnim utakmicama, što klupskim što reprezentativnim.U nacionalni tim se vraća najbolji evropski igrač posljednje dvije godine(ne računamo NBA evropljane) Vassilis Spanoulis koji nakon dvije uzastopne Eurolige i dva naslova MVP F4 želi da veže i titulu Evropskog šampiona. Sve to kao prva violina i ubjedljivo prva napadačka opcija. Kada je gusto u Grčkoj znaju na koga ide lopta.

Nakon SP 2010 i fijaska Jonasa Kazlauskasa opet je stranac na klupi Grčke reprezentacije ali za razliku od Inspektora Kluzoa u kojeg su igrači uglavnom zapanjeno gledali Andrea Trinchieri za sada uglavnom bere pohvale za svoj rad čak i od poslovično zlobnih grčkih novinara. Doduše po njemu je raspalio prekobrojni Nikos Pappas tek da ne bude sve glatko. Grci će na Eurobasket bez Koufosa, Calathesa i Sofoa. Realno najveći hendikep je odsustvo Calathesa koji je nakon reprezentativnog oproštaja Dijamantidisa daleko najbolji grčki plej. Poziciono pak najviše će se osjetiti izostanak Koufosa koji je u stanju da zatvori reket ali i da brzo trči iz odbrane u napad.

Grčka rotacija na centru je dosta tanka s obzirom da je zbog povrede rebara Bourousis tek odigrao svoj prvi pripremni meč te da je jedini sa gabaritima Vougioukas. U ovoj konstalaciji snaga dosta minuta će biti za Mavrokefalidisa koji kako kažu svoje odrađuje na isti način bez obzira igrao protiv petoligaša ili Miami Heata, brzina kojom se uklopio u igru Barcelone prošle godine govori u prilog tome. U napadu će se vrtiti pick n roll do smrti. Dosta važni će biti prodori Spanoulisa i njegove povratne lopte za šutere. Iskustva i hrabrosti u tijesnim završnicama imaju napretek. Čak osam igrača u rotaciji je Euroligu osvajalo najmanje dva puta te gomile medalja u mlađim i seniorskim reprezentativnim kategorijama. Kultura pobjeđivanja je vrlo bitna, a ova je grupa je ima u svim oblicima. Taktički i tehnički izuzetno obučena ekipa koja doslovno može da igra svaki stil.  Problem mogu biti žute minute Spanoulisa kada bjesomučno šutira i gubi lopte te lične greške centara. Među 12 mjesta vjerovatno neće biti za Vasiliadisa i Perperoglua.

2. ŠPANIJA

Bez Pau Gasola i Navarra koji propušta prvu reprezentativnu akciju od 1997 godine. Bez Reyesa i Ibake te Mirotića. Gasol, Navarro i Reyes će svoj oproštaj imati u Španiji naredne godine, ali selekciju u Sloveniji predvodi najbolji španski igrač u ovom trenutku. Zamislite da vam je neko prije tri - četiri godine rekao da će se najbolji španski igrač u bilo kojem trenutku zvati Marc Gasol, pomisili bi da ostatak tima više nije među živima, ali Gasol je u ovom trenutku najbolji s razlogom.

Njegova odbrana i napad djeluju kao savršenstvo u pojedinim trenutcima. Pregled igre je perfektan, saradnja sa ostatkom tima gotovo bez greške i odjednom tromi, debeli, mlađi Gasol koji je nosio nadimak tenk je igrač koji je uvijek tamo gdje treba da bude, koji uvijek otvara prostor i koji nikada ne forsira bez prijeke potrebe. Španija već godinama igra daleko najljepšu košarku u Evropi, a i ovaj tim igra po istom receptu. Linija plejeva je ubitačna Calderon, Rubio, Rodriguez tu je Llull kojeg volite i mrzite u rasponu od tri sekunde te Rudy Fernadez na kojeg će pasti veliki teret postizanja poena te će biti zanimiljivo pratiti njegovu šutersku formu. Dosadašnjeg pomoćnog trenera Juana Orengu su promovisali u prvog stručnjaka koji će zamjeniti Sergia Scariola(Sergio će naredne sezone pokušati da uništi Kuću Laboral nakon što je uspješno uneredio Armani Jeans). Mane ovog tima su odbrana, šut i nedostatak prave izmjene za Marca Gasola. Španiji odbrana nije bila primarna jer su jednostavno uvijek mogli da ubace poen više od protivnika što za ovu ekipu ne možete da tvrdite.

Orenga dosta u pripremnom periodu koristi zonu koju ćemo od Španije vidjeti u značajnoj mjeri i na Eurobasketu. Što zbog činjenice da su u odbrani čovjek na čovjeka na izuzetnom nivou samo Gasol, Rubio i Llull, što zbog potrebe da se Marc Gasol sačuva od ličnih grešaka jer prave izmjene na tom mjestu Orenga i nema. Jedini vrhunski šuter u ovom timu je Calderon ali on nikada nije ispaljivao 6-7 trojki po tekmi plus nekako uvijek promašuje u važnim mečevima. Na papiru 9 od 12 igrača može da uđe u seriju trojki ali svih devet su vrlo sporadični što bi Španiju moglo da košta zlatne medalje.

3.LITVANIJA

Nakon 2010 najbolja litvanska selekcija. Valančiunas je dramatično fizički napredovao i izgleda zastrašujuće u odnosu na period prije recimo 15 mjeseci. Litvanija je popunjena na svim mjestima osim na pleju gdje bi mogli da imaju probleme, posebno protiv kvalitetnog pritiska na loptu. Ostatak tima izgleda zaista dobro.

Iako su šuterski poslovično jaki, ovaj tim ima nekoliko jasnih opcija za spuštanje lopte na niski post i neće zavisiti isključivo od šuta izvana što je koštalo Litvance na nekim prijašjim takmičenjima. Litvanija će pokušati da igra maksimalno brzo, prva opcija u napadu je "Halo, daj mi loptu ja sam NBA igrač!" Linas Kleiza koji ako ponovi svoje partije sa SP u Turskoj za Litvance nema zime.

Veliki talent Donatas Moteijunas je odigrao sjajno na početku priprema ali kako se bliži početak EP igra sve slabije. Nakon Kalnietisa rotacija na pleju gotovo da ne postoji. Trojke će da šutiraju gotovo svi. Mačiulis se u Panatinaikosu vratio na veliku scenu i biće izuzetno važan za ovaj tim. Može li Jonas Kazlauskas nakon serije loših rezultata(Grčka 2010, CSKA 2012) odvesti ovaj tim do medalje? Hajde da kažemo da može...

PRVI ISPOD CRTE

FRANCUSKA

Da su kompletni bili bi prvi favoriti za zlato, ovako mogu do kraja ali mogu i da ne vide polufinale ako im se desi jedan od onih čuvenih raspada sistema. Oni koji prate francusku košarku kažu da im za veliki rezultat nedostaje veliki trener, a takvih sa francuskim pasošem jednostavno nema bez obzira na tvrdoglavost nacionalnog saveza. Centarska linija je desetkovana. Vidjeli ste ne početku teksta koga sve nema ali Francuska ne oskudijeva sa fizički moćnim igračima.

Tony Parker je na prošlom prvenstvu bio najbolji strijelac i ne treba sumnjati da će na sličnom nivou biti i u Sloveniji. Ono što Fracuskoj treba je druga violina. Možemo li konačno vidjeti agresivnog Batuma u kontnuitetu? Iskustva nas uči da je to malo vjerovatno. Odbrana za ovaj tim bez obzira na šupljinu pod košem neće biti problem. Problem će opet biti kada protivnici napune reket i onemoguće prodore Parkera.

Mogu li De Colo, Batum i Gelabale u kontnuitetu da pogađaju izvana i tako rašire odbrane? U Litvaniji su pogađali i rezultat je bio plasman u finale. Sada je teško vjerovati u taj scenario...

OVDJE NEMA NIKOGA

Tri bez premca najlošije reprezentacije u pripremnom periodu su Ukrajina, Njemačka i Velika Britanija.

Tamo zasada ne funkcioniše ništa. Ukrajina sa najgorim dresovima koje je jedan tim nosio van treninga je odigrala Trofej Beograda kao grupa građana. Mike Fratello, čovjek koji je bio NBA trener na čak 1215 utakmica i koji ima 667 pobjeda u regularnim sezonama djeluje kao da se zeza. Jedinu pravu komunikaciju uspjeva da uspostavi sa Poohom Jeterom. Ostali izgledaju izbezumljeno. Na time outima drži motivacione govore koji motivišu evenutalno dvojicu. Njegov pomoćnik Bob Hill koji je bio prvi trener Indiane, San Antonia i Seattlea uglavnom zijeva i provjerava da li kasni mjesečna uplata od ukrajinskog saveza. Kažu da je Fratellova cijena blizu pola miliona dolara.

Njemačka će na Eurobasketu vjerovatno imati problema da probije granicu od 65 poena. Bez Nowitzkog je to sasvim drugi tim. Bez Nowitzkog i još četvorice to je tihi užas.

Za Veliku Britaniju učešće su otkazali, pa gotovo svi, tako da sastav djeluje kao da čitate prvih jedanaest Norwicha ili Hulla. Grčkoj je prije par dana bolji otpor od Velike Britanije pružio univerzitet Florida State, a njima je američki fudbal na prvih pet mjesta....

U drugom dijelu najave Eurobasketa pišemo o svim reprezentacijama sa prostora Ex-Yu koje nastupaju u Sloveniji i njihovim šansama...